99.Bodnutí včelou a vosou

 

Bylinky na bodnutí včelou

Bodnutí včelou se může stát každému. V takové situaci je vždy nejdůležitější rychle vytáhnout žihadlo a potom bychom měli přistoupit k ošetření vznikajícího otoku. Po schlazení ho můžeme natřít různými přípravky a nebo lze také sáhnout po bylinkách. Níže uvedené rostliny by měly účinkovat i na bodnutí jiným hmyzem - například komárem, muchničkou nebo vosou.

Bazalka

- stačí vzít dva velké listy a rozdrtit je například v hmoždíři. Přiložíme je pak na ránu a něčím upevníme.

Saturejka

- rozdrtíme rostlinku i se stonkem tak, aby začala pouštět šťávu. Pak vše upevníme na místo, kde nás bodla včela a necháme účinkovat alespoň půl hodiny.

Měsíček

- čerstvým květem potíráme vznikající otok. Rána mnohem rychleji přestane bolet a také otok vznikající po bodnutí včelou bude mnohem menší nebo dokonce nepozorovatelný.

Proskurník

- v přírodě patří mezi jednu z účinnějších bylin na včelí bodnutí. Odtrhneme si pár lístečků a potíráme jimi ranku, dokud bolest neustoupí (listy průběžně vyměňujeme). Pak na oteklinu přiložíme ledový obklad (kostky ledu zabalíme do nějaké látky).

Jitrocel

- samozřejmě u přírodních záležitostí není možné na tuto bylinu zapomenout. Na bodnutí se přikládá listy rozmělněné mezi prsty.

Levandule

- můžeme bylinku nadrtit či rozmačkat mezi prsty a pak jí postižené místo potírat, podobně jako se to dělá u jiných rostlin. Ale ještě účinnější je použití esenciálního levandulového oleje. Nakapeme ho na kosmetickou vatičku nebo kousek látky, upevníme na místo bodnutí včelou a počkáme. Bolest by měla rychle zmizet a otok bude minimální.

Zelená petrželka

nebo nať z klasické petržele - ze všech bylinek je asi nejdostupnější, pokud ji nemáme na své zahrádce, lze ji koupit snad v každém supermarketu či obchodu se zeleninou. Takže jako první pomoc po bodnutí včelou je také nejoblíbenější. Postupujeme stejně jako u bazalky, čili vezmeme si několik listů, v hmoždíři je rozdrtíme na kašičku (lze také rozmixovat) a tu pak nějakým obvazem či náplastí upevníme na otok. Necháme účinkovat dokud bolest neustoupí.

Řešíme vosí bodnutí

V letních měsících o vosí bodnutí není nouze. Začíná dozrávat ovoce a jeho sladká šťáva samozřejmě ihned přitahuje hmyz a tím pádem i vosy, které se od své oblíbené pochoutky nedají jen tak odehnat. Mávání rukama je dokáže pořádně rozdráždit, o šlápnutí na měkkou hrušku s vosou ani nemluvě. V takové situaci se vosa nebojí použít své ostré žihadlo a nám pak nezbývá nic jiného, než rychle začít řešit bolestivý otok.

1. když nás bodne včela, první věcí, kterou bychom měli řešit, je odstranění žihadla. U vosy toto problém není, protože v naprosté většině případů ho po útoku zatáhne zpět. Pokud bychom ale nějakou přišlápli, rovnou zabili a přeci jen její "rapír" v nás zůstane, tak postupujeme podobným způsobem jako u včel .

2. pokud máme (nebo jestli vosa píchla někoho jiného, tak onen postižený) alergii na včely, okamžitě voláme lékaře. Samozřejmě ne každý ví, jestli je na bodnutí výrazně citlivý. Proto pozorujeme ranku a vůbec chování organismu* - jed působí velmi rychle a v případě jakékoliv anomálie ihned voláme pohotovost. To samé bychom měli učinit v situaci, kdy nás vosa bodla v ústech či krku (nejčastěji se to stává v situaci, kdy si jí nevšimneme v krásné šťavnaté hrušce a nebo během jízdy na kole).

3. v normální situaci bychom měli začít vosí bodnutí chladit a také neutralizovat účinky jedu.

4. na chlazení stačí tekoucí studená voda i když ještě lepší je led - ten před přikládáním zabalíme do nějaké utěrky, abychom si kromě otoku nevytvořili ještě omrzlinu.

5. na neutralizaci jedu naprosto stačí obyčejný ocet a nebo dokonce šťáva vymačkaná z citronu. Do vybrané tekutiny namočíme kousek hadříku nebo kosmetickou vatičku a připevníme ho na místo bodnutí. Lidová léčba doporučuje potírání místa plátkem cibule. A léčba moderní ještě k tomu přidá po základním ošetření nějakou mast s kortikoidy, která má protizánětlivé a antialergické účinky.

* Mezi hlavní příznaky silné alergické reakce na vosí či včelí bodnutí patří problémy s dýcháním, stahování či tlak v krku, horečka, výrazně rychlejší srdeční tep, omdlévání, závratě, motání hlavy, zvracení, výrazně rychlejší dech, náhle otékající obličej a extrémně rychle rostoucí a veliká opuchlina v místě vpichu.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky