16.Ztvrdlé paty

 

Přírodní a jednoduchý recept. Jak na to?


Ingredience:

  • 3 lžíce prášku do pečiva
  • 4 šálky mléka

Postup:

Zahřejte mléko a přidejte sodu na pečení. Smíchejte tyto přísady a přemístěte do lavoru na pedikúru. Do tohoto lavoru namočte nohy na dobu deseti minut. Následně opláchněte nohy studenou vodou. Po jediném použití budete moci nosit své oblíbené sandály.

Nejčastější příčiny

Příčiny suchých chodidel a vzniku prasklin na patách je více. Zde jsou některé z nich:

  • studené počasí
  • dehydratace, nedodržování pitného režimu
  • nedostatečná hydratace chodidel
  • příliš horké lázně, sprchy
  • používání vysušujících mýdel
  • diabetes
  • kartáčování, drhnutí chodidel za sucha
  • několikahodinové stání
  • časté chození naboso

Kromě toho může být příčinou popraskaných chodidel i těhotenství, psoriáza, nedostatek vitamínů, stárnutí, atopická dermatitida či plísňová onemocnění.

Domácí recept proti popraskaným chodidlům

Naneste na nohy šťávu z citronu a necháte působit 10 minut. Následně pomocí pemzy nebo jiné vhodné pomůcky odstraňte odumřelou kůži. Přidejte i olivový nebo kokosový olej, který můžete obohatit o vonný olejíček. Tuto kúru však nedoporučujeme na chodidla, které mají velké praskliny. Citrónová šťáva by způsobila nepříjemné štípání.


Trápí vás popraskané paty?


Ponořte své nožky do lavoru s teplou vodou na dobu 15-20 minut, můžete přidat nějakou koupelovou sůl a následně pomocí přírodní pemzy odstraňte přebytečné buňky z vašich chodidel a do sucha je utřete ručníkem.

maska z citronu, soli, glycerinu, růžové vody

Natřete chodidla směsí z jedné lžíce citronové šťávy, lžíce soli (může být i vámi oblíbená koupelová), 1 lžíce glycerinu a lžíce růžové vody, kterou jste si předem připravili. Zkuste ponechat směs na vašich popraskaných patách co nejdéle, třeba tak, že si na namazaná chodidla navléknete bavlněné ponožky a necháte směs působit přes noc. Následně nohy opláchněte teplou vodou. Opakujte po několik dnů po sobě do úplného vyléčení.

banánovo-avokádová maska

Vidličkou rozmačkejte jeden zralý banán společně s půlkou avokáda a aplikujte podobně jako u receptu č. 1. Avokádo obsahuje velké množství esenciálních tuků a vitamínů a pomůže popraskané paty vyléčit, hydratovat a uchovat je hebké.

vazelína a citrónová šťáva

Promíchejte šťávu z jednoho citronu se lžící vazelíny a směs vmasírujte do postižených míst. Nechejte působit ideálně přes noc. Následně omyjte teplou vodou.

parafínový olej

Zkuste jej smíchat s olejem z hořčičného semínka nebo kokosovým olejem, směs zahřejte, aby se rozpustila, nechejte vychladnout na pokojovou teplotu a aplikujte. Opět doporučujeme nechat působit přes noc.

med

Mimo hydratační účinky má med výborné antibakteriální vlastnosti. Vmíchejte šálek medu do lavoru s 10 litry teplé vody a v tomto roztoku máčejte vaše rozpraskané paty po 15-20 minut.

olivový olej

Zkuste smíchat kvalitní olivový olej s pár kapkami levandulového oleje a masírovat směs na praskliny po dobu 10 až 15 minut - výsledkem budete příjemně překvapeni ;-)

ovesné vločky

Smíchejte najemno rozmixovanou lžíci ovesných vloček s jojobovým olejem a aplikujte na popraskané paty. Nechejte působit alespoň 30 minut a poté je omyjte teplou vodou. Opakujte každý druhý den až do úplného vyléčení.

sezamový olej

Kvalitní sezamový olej dokáže s vašimi patami zázraky, zvlášť pokud jej necháte působit přes noc. Vaše nožky vám poděkují ;-)

Cibule na paty

Cibuli lze na paty přikládat i jako lék na popraskané a ztvrdlé paty. Z červené cibule odstrouháme přibližně množství jedné vrchovaté lžíce. Pak ji zalijeme lněným olejem (lze nahradit rozdrcením lžíce semínek, které promícháme s panenským olivovým olejem a necháme den odležet). Do této zvláštní a nepříliš vábné směsi namáčíme kosmetické vatičky, které přiložíme na suché a popraskané paty a zabalíme potravinovou fólií. Necháme účinkovat půl hodiny. Po uplynutí této doby fólii i vatičky odstraníme, škrabkou jemně odstraníme změklou vrstvu ztvrdlé kůže (nic silou, musí to jít samo) a nohy pak opláchneme heřmánkovým nebo čistým černým čajem. Nakonec ještě paty můžeme namazat nějakým neutrálním krémem, ideální je čistá vazelína. Opakujeme denně, dokud nejsme spokojeni s tím, jak naše paty vypadají.

Skořicová koupel nohou

Skořicová koupel pro nohy využívá i léčebné účinky dalších látek. Citronová šťáva pokožku vybělí a desinfikuje, mléko pro změnu nám kůži oživí a také promastí. To druhé je v případě chodidel velmi důležité, protože pokožka na nich nemá mazové žlázy - a proto velmi často vysychá a praská. No a o prospěšnosti olivového oleje snad dnes ani není nutno psát - samozřejmě za předpokladu, že mluvíme o klasickém panenském. No ale dost teorie, bylo by asi dobré říci, jak vlastně tu příjemnou koupel připravit. Není to nic náročného.

Stačí vzít lžíci olivového oleje a řádně ji rozmíchat ve sklenici mléka a sklenici vody. Pak ještě přimícháme dvě polévkové lžíce skořice, tekutinu ohřejeme na snesitelnou teplotu, přelijeme do misky a nakonec vmícháme ještě dokonale vymačkanou šťávu ze dvou citronů. Do lázně namočíme chodidla a necháme je odpočívat minimálně deset minut. Po koupeli je pořádně vysušíme ručníkem a vetřeme do nich oblíbený krém.

Ústní voda nalezne své využití i v péči o chodidla. Zbaví vás řady problémů

Ústní voda je tekutinou, kterou asi všichni známe především jako účinný přípravek, který pomáhá snižovat riziko vzniku zubního kazu a zánětu dásní. V dutině ústní ale její využití končit nemusí. Má totiž spoustu účinných složek, které mohou pomoci i zcela jiné části vašeho těla.

Dokáže ochránit nejen váš úsměv, ale díky antiseptickým a protiplísňovým látkám, které uvnitř naleznete, je skvělým spojencem i pro vaše chodidla. Dokáže si totiž poradit s plísní, suchou kůži nebo bradavicemi.

Konec suchým chodidlům, plísním a bradavicím

Tyto dermatologické problémy v oblasti chodidel trápí téměř každého dospělého. Chodidla jsou důležitou součástí našich nohou, bez nich by naše tělo neudrželo rovnováhu a nedokázali bychom stát ani chodit. Proto je tak důležité jim věnovat speciální péči a nezanedbávat je v případě potíží. Zde jsou tři věci, které ústní voda dokáže

  • vyčistí a vyživí pokožku
  • působí jako prevence proti infekcím
  • uleví od bolesti

Ačkoliv se vám to možná nezdá, pokožka na nohou je neustále vystavovaná nepříznivému prostředí. Dlouhé procházky ji rozhodně nesvědčí a tlak bot dokáže dokonce uškodit. To vše může mít za následek suché paty a nepěkný vzhled.

Máme pro vás dobrou zprávu, můžete tomu lehce zabránit. Díky ústní vodě pokožku chodidel vyčistíte a zároveň ochráníte. V lavoru smíchejte trochu vody s ústní vodou a použijte ji při čištění chodidel pemzou. Pokožka bude krásně vláčná.

Stop infekcím

Díky antibakteriálním složkám, které v ní najdete, ji můžete využít jako silný přípravek proti infekcím a dalším bakteriím, které se mohou schovávat pod rohy nehtů vašich palců. Pokud trpíte na zarůstající nehty, nehtovou plíseň či další podobné problémy, je ústní voda tím pravým pro vaše chodidla. Dávejte si ale pozor, abyste ji neaplikovali na otevřené rány. Čerstvou tkáň totiž může poškodit a tím prodloužit hojící proces.

Pomůže při bolestech

Ústní voda je skvělým pomocníkem při bolestech svalů a kloubů v oblasti chodidel. Vědecké studie prokázaly, že látky v ní obsažené, mají silný tišící účinek. Dopřejte si na postižená místa zábal či je ponořte do roztoku naředěného vodou. Dávejte si ale pozor na otevřená zranění, ekzém či štípance od hmyzu. Na taková místa byste ústní vodu přikládat neměli, jak bylo řečeno výše, prodloužíte tím proces hojení.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky