7.Skořice

 

Co možná nevíte o skořici. Její léčebné účinky jsou neobyčejně rozsáhlé

Dávno známé a na první pohled obyčejné koření "skořice". Snad každý z nás si ihned vybaví svařené víno, babiččin štrúdl nebo Vánoce. Slůvko to možná běžné je, ale ne každý ví, jaké zdravotní účinky skořice skrývá.

Skořice je koření, které jistě najde doma každá hospodyňka. Obecně skořice jako lék pomáhá:

  • zlepšovat trávení
  • při nevolnosti
  • proti nachlazení
  • odstraňovat bolesti svalů a kloubů
  • snižovat projevy revmatismu
  • v boji proti infekci
  • v boji proti celulitidě
  • snižovat špatný cholesterol (ten příznivý ponechává)
  • podporovat apetit
  • mírnit menstruační potíže

Její léčebné účinky jsou však daleko rozsáhlejší. Vezmete-li si na pomoc med, který smícháte se lžičkou skořice a horkou vodou, vytvoříte si nápoj, který vám pomůže při dalších potížích. Nabízíme několik dobrých rad, jak se skořicí naložit.

Nemoci srdce

Smíchejte med a mletou skořici a namažte na chléb místo džemu nebo marmelády a jezte pravidelně k snídani. Snižuje to hladinu cholesterolu v krvi a cévách a chrání pacienty před infarktem. Ti, kteří už infarkt prodělali a budou jíst toto denně, budou se držet míle daleko od dalšího infarktu. Pravidelné snídaně tohoto druhu ulevují při zadýchávání a posilují srdeční tep.

Rakovina

Nedávné výzkumy prováděné v Japonsku a Austrálii prokázali, že i pokročilá rakovina kostí, žaludku a střev může být s úspěchem léčena. Pacienti trpící těmito druhy rakoviny by měli užívat lžíci medu a lžíci skořice měsíc 3x denně.

Chronická únava

Nedávné studie ukazují, že cukr obsažený v medu nejvíce pomáhá při regeneraci tělesných sil. Senioři užívající med a skořici v poměru 1:1 jsou čilejší a ohebnější. Dr. Milton, který tyto výzkumy prováděl, říká, že 1 lžíce medu a malá lžička skořice smíchané s vodou a brané několikrát denně a hlavně kolem třetí hodiny odpoledne, kdy začíná klesat tělesná vitalita, obnoví do týdne vitalitu těla.

Nachlazení

Ti, kdo trpí na časté nachlazení, by měli užívat 3x denně 1 lžíci vlažného medu s 1/4 lžičky skořice po dobu 3 dnů. Tím se vyléčí nachlazení, chronický kašel a pročistí průdušky.

Potíže se žaludkem

Med se skořicí úspěšně léčí bolesti žaludku a chrání žaludek od vzniku žaludečních vředů.

Tlusté střevo a nadýmání

Skořice v kombinaci s medem je bezesporu výborným zdrojem vápníku, vlákniny a různých druhů minerálů. Z těch nejdůležitějších je to hlavně mangan. Vápník a vláknina pomáhají z těla vylučovat nadmíru soli a škodlivin. Díky pravidelné stolici tak působí preventivně proti vzniku rakoviny tlustého střeva. Je vhodná, pokud vás bude trápit plynatost, zácpa nebo průjem.

Posílení imunitního systému

Každodenní užívání medu a skořice posiluje imunitní systém a chrání tělo před viry a bakteriemi a brání útokům virových infekcí. Vědci zjistili, že med obsahuje obrovské množství železa a vitaminů. Pravidelné užívání medu posiluje bílé krvinky v jejich boji s viry a bakteriemi.

Zápach z úst

Lidé v Jižní Africe už odedávna kloktají po ránu 1 lžíci medu a lžíci skořice smíchané s horkou vodou. Jejich dech tak zůstává čerstvý po celý den.

Skořice však působí i bez medu, např. jako:

  • Přírodní repelent, který získáte smícháním s rostlinným nebo olivovým olejem a aplikujete na zápěstí, spánky, za uši nebo do podkolenních jamek.
  • Životabudič - skořice je lepší než káva. Skořice (především ve formě oleje) se v aromaterapii užívá na podporu soustředění, udržení pozornosti a zrychlení reakcí. Hodí se proto jako interiérová vůně do pracovny nebo do auta.
  • Afrodiziakum - opět jde o aromaterapeutické účinky - skořicová svíčka nebo skořicový esenciální olej v aromalampě pomáhá odstranit stres, uvolnit mysl a navodit atmosféru tepla a intimity.
  • Proti akné i na vlasy - esenciální olej ze skořice má antibakteriální účinky, takže zmírňuje akné, pupínky a hojí drobné záněty. Stačí si tedy připravit masku smícháním pár kapek esenciálního skořicového oleje s kokosovým olejem, nanést na pár minut na pleť a poté omýt vlažnou vodou. V přírodní kosmetice najdete skořici jako přísadu v produktech pro zmírnění akné a ve vlasových produktech, určených k léčbě padání vlasů. Skořice má i zesvětlující účinky na vlasy - postačit by měla kávová lžička skořice, kterou přidáte do kondicionéru na vlasy po každém mytí.
  • Na hubnutí i jako lék - má silně antibakteriální účinky, které oceníte při nachlazení i žaludečních neurózách (stačí si jí okořenit jídlo). Také reguluje hladinu inzulinu a zrychluje metabolismus. Hodí se tedy také jako podpůrná ingredience při hubnutí.

A kdo by si měl její konzumaci raději rozmyslet? I když je skořice tak vítaným přírodním pomocníkem při zlepšování zdravotního stavu, nedoporučuje se její konzumace těhotným ženám, které by se ostatně měly vyvarovat víceméně jakémukoliv ostrému koření.

Historie skořice

Skořice je prastaré koření pocházející z asijských tropů. První zmínky o skořicovníku pocházejí již 4000 let před n. l., a to konkrétně z Číny. Později ji začínali také Řekové a Egypťané používat nejen za aromatickou přísadu, ale především jako účinný lék. Pomáhala totiž léčit rány, zabraňovala infekcím, využívala se proti nachlazení a také trávicím potížím. Získává se z velmi aromatické kůry mohutného, až 10 metrů vysokého skořicovníku.

Se skořicí se nejvíce setkáváme v kuchyni při přípravě sladkých či pikantních jídel, jako jsou např. koláče, zákusky nebo rýžové pokrmy. V minulosti se vyvažovala zlatem. I dnes bychom měli o skořici mluvit nejen jako o příjemném aromatickém zážitku, ale vyzdvihnout především její zdravotní účinky.

Převzato z https://styl.instory.cz

Skořice (Skořicovník cejlonský)

Pozor na to, abychom si nepletli skořici skořici pravou Cejlonskou se skořicí "Cassia" která je bohužel běžně na trhu označována mylně jako cejlonská.

Jak je od sebe poznáme? Zatímco u čínské skořice se sbírá celá vrchní kůra, u cejlonské skořice se vrchní část kůry sloupne a sbírá se tenoučká vrstva vnitřní kůry. Plátky se skládají na sebe a až ty tvoří smotek pravé skořice. Ta pak z profilu vypadá trochu jako doutník. Jednotlivé vrstvičky jde lehce oddělit rukou.

Skořice pro zdraví

Tato kapitola bude poněkud delší, ale skořice má opravdu skvělé účinky na mnoho chorob, tak by byla škoda je opomenout.

V zájmu vyvolání léčebného účinku skořice je však nutné zmínit závěr jedné nedávné studie, která nezaznamenala téměř žádné účinky po 14 dnech jejího užívání. Podle všeho je potřeba s užíváním vydržet alespoň po dobu 40 dnů, než si můžete dovolit přestávky a přitom využívat její ochranné účinky.
Je hlavně důležité si uvědomit, že neplatí, že čím víc skořice, tím lépe. Optimální denní dávka bývá kolem 3 gramů. Je to množství menší než čajová lžička - optimální množství, vhodné na větší sklenici.

Účinek skořice je posílen společně s medem - jsou to dvě složky, které se navzájem podporují.

Podporuje funkci mozku

Už samotná vůně zvyšuje vaši mozkovou aktivitu. V jednom výzkumu bylo zjištěné, že při konzumaci skořice a vnímání její vůně, se testovaným dobrovolníkům zlepšila paměť a pozornost při práci. Působí také preventivně proti Alzheimerově chorobě, případně zpomaluje průběh onemocnění.

Bakterie, viry a plísně

Je účinným bojovníkem proti širokému spektru virů, bakterií a plísní. Skořicová kůra patří mezi přírodní antibiotikum.

Hlídač hladiny cukru

Lze ji zařadit i mezi silné antioxidanty. Dokáže pečlivě hlídat hladinu cukru v krvi. Pokud si po jídle dáte čaj s trochou skořice, pomůže vašemu žaludku rychleji trávit, a tím mu ulehčí od zdlouhavého vstřebávání sacharidů. Ve studiích bylo prokázané, že snižuje hladinu glukózy v krvi až o 30 %. Dokáže správně spouštět inzulín. Pozitivní účinky se prokázaly už při konzumaci 1 gramu denně. Pokud užíváte inzulín, zvýšenou konzumaci skořice konzultujte s lékařem!

Tlusté střevo, zažívání

Bezesporu je výborným zdrojem vápníku, vlákniny a různých druhů minerálů. Z těch nejdůležitějších je to hlavně mangan. Vápník a vláknina pomáhají z těla vylučovat nadmíru soli a škodlivin. Díky pravidelné stolici tak působí preventivně proti vzniku rakoviny tlustého střeva. Je vhodná pokud vás bude trápit plynatost, zácpa nebo průjem. Med se skořicí úspěšně léčí bolesti žaludku a chrání žaludek od vzniku žaludečních vředů.

Jedině těhotné ženy by skořici měly konzumovat jen velmi málo.

Tip! Těžký žaludek - 1 lžička skořice a 2 lžíce medu před jídlem zabraňuje zvýšení kyselosti žaludku i u nejtěžších jídel.

Srdce a ateroskleróza

Díky pozitivním účinkům na tlusté střevo, dokáže odplavit z těla nadbytečné tuky, čímž snižuje hladinu cholesterolu. Pomáhá tak předcházet onemocnění srdce a aterosklerózy. smíchejte med a mletou skořici a namažte na chléb místo džemu nebo marmelády a jezte pravidelně k snídani. Snižuje to hladinu cholesterolu v krvi a cévách a chrání pacienty před infarktem. Ti, kteří už infarkt prodělali a budou jíst toto denně, budou se držet míle daleko od dalšího infarktu. Pravidelné snídaně tohoto druhu ulevují při zadýchávání a posilují srdeční tep. V Americe a Kanadě, různé domy s ošetřovatelskou péčí léčí takto své pacienty, kteří jsou ve věku, kdy cévy a žíly ztrácejí svou pružnost a mohou se ucpávat. Med a skořice vracejí cévám a žilám jejich pružnost.

Prevence proti trombóze

Mnoho vědeckých studií potvrzuje, že přispívá k ředění krve a zabraňuje tak vzniku krevních sraženin. Pokud užíváte léky na ředění krve, poraďte se nejprve se zvýšeným užíváním skořice s lékařem!

Artritida


Artritičtí pacienti mohou denně, ráno a večer, jeden šálek horké vody s 2 lžičkami medu a 1malou lžičkou skořice. Berou - li to pravidelně může se vyléčit dokonce i chronická artritida. Dle výsledků průzkumu dělaného na universitě v Copenhavenu bylo zjištěno, že z 200 pacientů léčených 1 lžící medu a lžičkou skořice před snídaní, 73 nemocných bylo úplně zbaveno bolesti a do měsíce nemocní, kteří se nemohli pohybovat, začali chodit bez bolestí.

Infekce močového měchýře

Rozpustit 2 lžíce medu a 1 lžičku skořice ve sklenici vlažné vody a vypít. To pomáhá k odstranění infekce měchýře a močových cest.

LDL cholesterol

2 lžíce medu a 3 čajové lžičky skořice smíchané s 2dcl horké vody, které podávali pacientům s vysokou hladinou LDL cholesterolu dokázaly snížit hladinu cholesterolu o 10% do 2 hodin. Podává - li se 3x denně je vyléčen i pacient s chronicky vysokou hladinou LDL cholesterolu. Dle informací zmíněného časopisu i samotný pravý med, je - li užíván denně, zabraňuje zvyšování cholesterolu.

Nachlazení

Připravte si 1 polévkovou lžíci medu a rozmíchejte v ní zhruba necelou polovinu kávové lžičky mleté skořice. Důkladně promíchejte, aby se obě složky dobře spojily, a nechte 5 minut odstát. Přidejte pár kapek citronové šťávy, opět zamíchejte a zkonzumujte. Ulevit od projevů nachlazení by se vám mělo již druhý či třetí den, kdy si tuto zázračnou medicínu budete dopřávat, a to ráno i večer.

Skořice má neuvěřitelnou schopnost zahřát celé tělo. Trpíte-li na studené ruce a nohy, neváhejte si trochu skořice přidat do čaje. Díky svému unikátnímu složení je skořice typickým kořením podzimního a zimního období. Dokáže totiž prohřát organismus, který je chladem sužován.

Posílení imunitního systému

Každodenní užívání medu a skořice posiluje imunitní systém a chrání tělo před viry a bakteriemi a brání útokům virových infekcí. Vědci zjistili, že med obsahuje obrovské množství železa a vitaminů. Pravidelné užívání medu posiluje bílé krvinky v jejich boji s viry a bakteriemi.

Chronická únava

Nedávné studie ukazují,že cukr obsažený v medu nejvíce pomáhá při regeneraci tělesných sil. Pacienti-senioři užívající med a skořici v poměru 1 ku 1 jsou čilejší a ohebnější. Dr. Milton, který tyto výzkumy prováděl říká, že 1 lžíce medu a malá lžička skořice smíchané s vodou a brané několikrát denně a hlavně kolem 3 hodiny odpoledne, kdy začíná klesat tělesná vitalita obnoví do týdne vitalitu těla.

Dlouhověkost

Čaj vyrobený z medu a skořice, je-li brán pravidelné, zabraňuje potížím dlouhého věku. Vezměte 4 lžíce medu, 1 lžíci skořice a uvařte jako čaj spolu se 3 šálky vody a uvařte jako čaj. Pijte 1/4 šálku 3x denně. To udržuje kůži čerstvou a hebkou až do vysokého věku. Délka života stále vzrůstá a i 100 letí lidé mohou být svěží, jako ve 20 letech.

Kožní infekce

Aplikace medu a skořice na postižená místa léčí ekzémy i pásový opar a všechny typy kožních infekcí.

Hubnutí

Každý den ráno, 1/2 hodiny před snídaní na lačný žaludek a večer před spaním vypijte šálek nápoje z medu se skořicí - v hrnečku smíchejte dvě lžičky medu (nejlépe českého) s jednou lžičkou mleté skořice a zalijte horkou vodou. Pravidelné užívaní sníží váhu i u mimořádně obézních osob. Pravidelné užívaní zabraňuje usazování tuku i při požívání mimořádně tučných jídel.

Rakovina

Nedávné výzkumy prováděné v Japonsku a Austrálii prokázali, že i pokročilá rakovina kostí, žaludku a střev může být s úspěchem léčena. Pacienti trpící těmito druhy rakoviny by měli užívat lžíci medu a lžíci skořice měsíc 3x denně.

V podstatě se skořice dokáže postarat o to, že k nádoru nepustí dostatek živin a kyslíku. Tyto závěry vyplynuly z americké studie, kdy se extrakt ze skořice podával nemocným s rakovinou či leukémií.

Zápach z úst

Lidé v Jižní Africe už odedávna první co ráno udělají to, že kloktají 1 lžíci medu a lžíci skořice smíchané s horkou vodou. Jejich dech tak zůstává čerstvý po celý den.

https://bylinkovyraj.net

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky