105.Čaje na imunitu

 

Čaje na imunitu ,ale i na zahřátí.

1. Černý čaj svědčí mozku

Nejčastěji konzumovaný je černý čaj. Láká nahořklou chutí i povzbuzujícím účinkem, obsahuje totiž 40 miligramů kofeinu v šálku (u kávy to může být až trojnásobek). Zahání tak únavu a zlepšuje koncentraci. Účinky teinu, jak se čajový kofein nazývá, jsou oproti kávě pomalejší, zato déle vydrží. Černý čaj je také zdrojem antioxidantů, které pomáhají snižovat vysoký cholesterol nebo riziko mrtvice.

Černý čaj proti vysokému tlaku

Ačkoliv to vypadá neuvěřitelně, černý čaj na rozdíl od kávy má schopnost krevní tlak snižovat. Během půl roku pravidelného pití jen o pár jednotek, ale přece.

Čaj proti rakovině, infarktu a mrtvici

Flavonoidy působí jako antioxidanty. Jsou v tomto smyslu mnohonásobně výkonnější než klasické antioxidační vitamíny. Třebaže v černém čaji oproti zelenému čaji obsah těchto látek vlivem fermentace klesá, zůstává jich i tak dost. Vedle sníženého rizika rakoviny stimuluje čaj imunitní systém a zlepšuje stav cév.


2. Zelený čaj na hubnutí a proti nádorům

Oproti černému si zelený čaj zachovává ještě více antioxidantů. Není tak chuťově výrazný ani povzbuzující, hodí se tedy k pití i v druhé polovině dne. Napomáhá spalování tuků, důležitý je i z hlediska imunity, je totiž bohatý na vitamin C. Pomáhá i v prevenci kardiovaskulárních chorob, některých druhů rakoviny a onemocnění dásní. "Obsahuje polyfenoly, které pomáhají v ústech zpomalovat růst bakterií, obnovují přirozenou obranyschopnost úst a mají antioxidační efekt.

Snižuje krevní tlak

Pravidelné pití zeleného čaje snižuje možnost vzniku vysokého krevního tlaku. Podle jedné studie se na zdraví projevilo pravidelné pití 3 - 4 šálků za den právě snížením tlaku.

Podporuje dlouhověkost

Pití tohoto čaje podporuje dlouhověkost a mladší vzhled. Pravděpodobně za to mohou opět katechiny. Rovněž pokožka by měla vypadat mladší a svěžejší než u těch, kteří zelený čaj nepijí.

Snižuje cholesterol

Zelený čaj snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi a reguluje poměr mezi dobrým a špatným cholesterolem. Na dobrý cholesterol nemá negativní vliv.

Pomáhá jako prevence rakoviny

0Každodenní konzumace zeleného čaje snižuje vznik rakoviny. Má mít protirakovinný účinek, bojuje s volnými radikály a chrání buňky před jejich poškozením. Dále má sloužit jako prevence před rakovinnými buňkami, které na člověka neustále útočí.


3. Čaj matcha jako všelék

Zřejmě nejzdravější čaj koupíte jako sytě zelený prášek, který se hodí nejen k přípravě horkého nápoje, ale i do smoothie nebo pečiva. "Díky vysokému množství chlorofylu je čaj matcha považovaný za velice silný antioxidant, obsahuje až 30 % vlákniny a vitaminy A a C . Svědčí srdci, pozitivně působí na krevní tlak, napomáhá udržet normální hladinu cukru a cholesterolu v krvi a podporuje pružnost cév. Zrychluje spalování a povzbuzuje také mysl - díky L-theaninu pomáhá odbourávat stres a navozuje soustředění.

Jaké má čaj účinky?

Zelený čaj má mnoho účinků na zdraví obecně, ale matcha jich má o hodně více díky tomu, co všechno obsahuje a jak je hodnotná.

Dodává energii a zlepšuje soustředěnost

Působí pozitivně na nervy, zmenšuje stres a uklidňuje mysl

Slouží jako prevence proti vzniku rakoviny, infekce, zubního kazu nebo kardiovaskulárním onemocněním

Čaj je vhodný při hubnutí, kterému pomáhá, neobsahuje žádné kalorie a zmenšuje chuť na jídlo,

Také pomáhá spalovat tuky a zrychluje metabolismus

Snižuje krevní tlak, cholesterol a cukr v krvi

Má protizánětlivé a detoxikační účinky

Zpomaluje stárnutí


4. Bílý čaj pro lepší trávení

Je jemnější a obsahuje méně kofeinu než černý a zelený čaj. Má přirozeně nasládlé aroma a může být přínosný pro svou schopnost snižovat hladinu cholesterolu. Díky obsaženým prospěšným tříslovinám pomáhá detoxikovat, působí proti bakteriím, virům a hnilobným procesům ve střevech.

Bílý čaj: Zázrak pro lidské tělo?

Bílý čaj nemá jen lahodnou a jemnou chuť ale zároveň je díky přítomnosti účinných přírodních antioxidantů obsažených v tříslovinách velice prospěšný lidskému tělu. Antioxidanty zabraňují předčasnému stárnutí, udržují lidské tělo v dobré kondici, pomáhají v boji proti bakteriím a virům, snižují hladinu cholesterolu a vysoký krevní tlak, prospívají srdci, kostem i zažívání a zlepšují imunitní systém člověka. Podle odborníků jsou antioxidanty významným pomocníkem v prevenci i léčbě srdečně-cévních onemocnění a některých druhů rakoviny.


5. Rooibos pro psychickou pohodu

Vedle čajů existují i nečaje. Nevyrábějí se z lístků čajovníku, ale z různých bylin nebo dřevin a neobsahují vůbec kofein. Příkladem je rooibos z listů čajovce kapského. V Africe ho pijí i malé děti: kojenci na nepříjemné koliky, batolatům se dává při neklidném spánku. Zklidní ale i mysl dospělých, doporučuje se při úzkosti a depresivních stavech. Díky obsahu fluoru posiluje zuby, tlumí alergie, kožní obtíže, křeče a také potlačuje pocity hladu. Údajně pomáhá i proti rakovině a kardiovaskulárním chorobám a pozitivně ovlivňuje plodnost.

Rooibos a jeho účinky na zdraví - co nám přináší?

Rooibos obsahuje mnoho minerálních látek (železo, vápník, měď, sodík, hořčík, zinek, draslík) a vitamínů (C, E). Našemu tělu prospívá též dodáním antioxidantů, jejichž úlohou je ničení volných kyslíkových radikálů v těle. Jeho velkou výhodou je, že neobsahuje kofein (na rozdíl od kávy a čaje), a je tedy vhodný i pro malé děti.

Kdy rooibos pomáhá?

Nápoj oceníte při bolestech hlavy, nespavosti, kožních obtížích či alergii. Rooibos mírní vyčerpání z přílišného stresu, působí na snížení krevního tlaku, zlepšuje revmatické stavy a upravuje zažívání. Celkově posiluje imunitní systém a odstraňuje z těla škodlivé látky. Působí proti depresím, snižuje hladinu cukru v krvi a zmírňuje křeče.


6. Yerba maté proti rakovině

Potřebujete-li intenzivnější povzbuzení, zkuste čaj z cesmíny paraguayské neboli maté. Překvapí výrazně zemitou, hořkou chutí. Jihoameričtí indiáni ho od nepaměti popíjeli pro jeho povzbuzující účinek. V šálku je kolem 50 miligramů kofeinu, ale i koktejl tříslovin, minerálů, antioxidantů a vitaminů A, B a C. Pomáhá čistit játra a zkoumají se i jeho preventivní činky proti rakovině tlustého střeva.

Zdravotní účinky yerba maté

Pro jihoamerické Indiány je starou známou už stovky, možná už tisíce let. Bez lístků cesmíny paraguayské si lze jen velmi obtížně představit tamní tradiční medicínu, neboť maté obsahuje obrovské množství látek, které jsou velmi prospěšné lidskému organismu. I když je historie yerby maté tak dlouhá, a její pozitivní medicínské účinky jsou známé od pradávna, S intenzivnějšími vědeckými doklady těchto účinků se setkáváme až v celkem nedávné době.

Yerba maté doopravdy zahání únavu i hlad, díky čemuž je vynikajícím pomocníkem v boji s obezitou. Je výborným antioxidantem a dokonce může pomoci i jako prevence a pomocník při léčbě rakoviny.

Yerba maté je tradičním indiánským nápojem, který je i v dnešní době tím nejrozšířenějším lidovým nápojem. Může se pochlubit skutečně dlouhým seznamem obsahu vitamínů a minerálů. Tento seznam sahá od vitamínů A nebo C až například k vápníku nebo železu. Není proto žádným překvapením, že yerbu maté dnes považujeme za asi největší dar, kterým nás příroda deštného pralesa obdařila.


7. Zázvorový čaj proti nevolnosti

Zázvorový čaj je skvělý na prohřátí, nebo když na vás něco leze. Oceníte ho i v případě zkaženého žaludku nebo po přejedení a pomáhá při nevolnostech a zvracení v těhotenství nebo při cestování. Úlevu může přinést i v případě bolavých zubů. "Hlavní účinná látka zázvoru je gingerol, který pozitivně působí na ústní dutinu a potlačuje bakterie způsobující zánět dásní, má imunostimulační účinky a urychluje hojicí procesy.

Zázvor se také dobře hodí jako prevence proti chřipce a rýmě, napomáhá proti nevolnosti a migréně a též dovede podpořit lidské tělo v boji s rakovinou. Zázvor taktéž dovede působit protizánětlivě, posiluje imunitu, stimuluje krevní oběh, napomáhá se snižováním tělesné váhy, předchází vzniku chronických onemocnění dýchacích cest, zmírňuje nevolnost při cestování a během těhotenství a v neposlední řadě působí i jako afrodiziakum.

Jak připravuji domácí zázvorový čaj?

Na začátek musím předestřít, že v mém podání se nejedná o typický zázvorový čaj, ale spíše o směs, ve které hraje hlavní roli zázvor.

Nejprve si připravím větší hrnek (cca 500 ml) s nerez sítkem. Do sítka nasypu půl lžičky mletého hřebíčku, 1-2 lžičky čaje či bylinek (používám černý čaj, ženšen, yerba maté nebo meltu), zakápnu šťávou z půlky citronu a přidám nastrouhaný zázvor (strouhám i se šlupkou). Zaleju vodou o teplotě cca 85 °C a nechám v klidu louhovat třeba 15 minut. Po této době je již voda dostatečně zchladlá, takže mohu chuť doladit medem (3-4 lžičky). Zázvor s hřebíčkem poměrně výrazně chuť ovlivňují, což se dá usměrnit právě medem a pak i citronem.

Suroviny

čerstvý zázvor (cca 5 gramů)

1/2 lžičky mletého hřebíčku (pro začátek dejte menší množství, hřebíček je hodně hořký)

šťáva z půlky citronu

3-4 lžičky medu

1-2 lžičky čaje nebo bylinek (černý čaj, maté, melta, ženšen, peruánské byliny...)

150 ml mléka

Takový zázvorový nápoj má nepochybně skvělé účinky, protože co jej piji, tak se mi vyhýbá nachlazení, chřipka atd. Po dopití doporučuji ještě sklenku mléka pro zmírnění možného dráždění zázvoru v žaludku.


8. Skořicový čaj pomáhá hubnout

I odvar ze skořice krásně zahřeje. Skořice bojuje s viry a záněty, pomáhá při trávicích obtížích, rozproudí metabolismus, podporuje hubnutí a chrání srdce i cévy. Je přirozeně protizánětlivá a podporuje činnost mozku - dokonce by mohla být nápomocná v boji proti neurodegenerativním poruchám, jako je třeba Alzheimerova choroba.

Zdravotní výhody skořicového čaje

Je bohatý na antioxidanty - skořice je jedním z koření nejbohatších na antioxidanty. Skořicový čaj může zvýšit schopnost vašeho těla bojovat s volnými radikály, udržet si zdraví a chránit vás před nemocemi

Zdravé srdce - skořice obsahuje sloučeniny, které prospívají zdraví srdce a mohou také snižovat zánět a zvyšovat hladinu HDL (dobrého) cholesterolu. Může také snížit krevní tlak a hladiny triglyceridů a LDL (špatného) cholesterolu

Prevence cukrovky - skořicový čaj může pomoci snížit hladinu cukru v krvi a inzulínovou rezistenci, a tím zvýšit účinnost inzulínu. Tyto účinky mohou poskytnout ochranu před cukrovkou II. typu

Bojuje s viry a bakteriemi - sloučeniny, které se nacházejí v skořicovém čaji, mohou pomoci odbourat bakterie, houby a plísně. Mohou také pomoci osvěžit dech a zabránit zubnímu kazu

Pomoc při menstruaci - skořicový čaj může pomoci zmírnit bolestivé menstruační křeče a příznaky PMS. Může také pomoci zmírnit menstruační krvácení, stejně jako nevolnost a zvracení během menstruace

Krásnější pokožka - studie ukazují, že skořice může podporovat tvorbu kolagenu a zvýšit pružnost a hydrataci pokožky

Prevence rakoviny - extrakty skořice mohou pomoci zničit určité typy rakovinných buněk, včetně buněk rakoviny kůže

Zdraví mozku - skořice může chránit mozkové buňky před Alzheimerovou chorobou a zlepšovat motorické funkce u osob s Parkinsonovou chorobou

Může snížit akné - extrakty skořice mohou bojovat s bakteriemi, které způsobují akné

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky