76.Houby nesmrtelnosti

 

Zázračné houby nesmrtelnosti


Hlavní účinky hub

Houby mají díky svému výjimečnému složení výrazné protivirové a protinádorové účinky, obsahují mnoho vitamínů, minerálů, i antioxidantů. Jsou stimulátory imunity, kterou zlepšují a účinně tak pomáhají proti chřipce, nachlazení, i zmírnění celkové únavy.Pomocnou ruku houby dávají při léčení cukrovky, kdy jsou prevencí proti infekcím, napomáhají ke správnému fungování jater, i slinivky. Houby se doporučují i pro seniory jejichž organismus je oslaben, pro lidi v rekonvalescenci, při nadměrné psychické a fyzické zátěži, či na zvýšení imunity po chemoterapii. Díky tomu, že houby tvoří z větší míry voda jsou nízko kalorické, hodí se i do redukčních diet a pomáhají tak při snižování cholesterolu.Nevýhodou hub obecně je jejich těžší stravitelnost, nejsou proto vhodné pro osoby se slabým nebo nemocným žaludkem, děti. Při přípravě hub se doporučuje nakrájet je na co nejmenší kousky, s použitím menšího množství tuku. K houbám se také nedoporučuje pít mléko ani alkoholické nápoje. Nedoporučuje se ani konzumace hub pozdě večer. Pokud nemáte k dispozici čerstvé houby, dobrou službu vám udělá i jejich sušená verze. Sušené a dobře uskladněny houby si zachovávají významné množství prospěšných látek i v takové formě. Sušené houby se hodí do polévek, omáček, vysušené rozemleté houby můžete přidat na dochucení jako koření. Čerstvé houby skladujte vždy v prodyšných papírových obalech v chladničce. Sušené houby uskladňujte ve skleněných nádobách na suchém a tmavém místě.Z domácích hub jsou pro své zdravotní účinky doporučené zejména hříbky, hlívy, i žampiony, ale obzvlášť ceněné jsou i cizokrajné houby z Asijského kontinentu, houby šiitake, maitake nebo reiši.


Šiitake

další názvy: Houževnatec jedlý, Lentinus edodes, Xiang gu, ShiitakeShitake Šiitake používá čínská medicína přes 2000 let a její zdravotní benefity byly už i vědecky dokázáno. Houba aktivizuje imunitu, působí protivirově a protinádorově, brzdí růst některých nádorů, snižuje hladinu cholesterolu a působí tonizačně na játra. V Japonsku se extrakty z ní dávají pacientům, kteří podstoupili chemoterapii a pacientům trpících Aids. Houba bojuje proti civilizačním chorobám, jako jsou vysoký krevní tlak a cukrovka. V tradiční čínské medicíně se užívá 6 až 16g sušené houby, nebo 90g čerstvé, připravuje se z ní polévka, která se je 3x denně. Tato jedlá houba je dřevokazná, pěstuje se na dubech nebo kaštanech, které se naočkovali podhoubím. Houba se sbírá, když kůže na spodní straně kloboučku praskne a objeví se lamelky, ale okraj kloboučku je ještě zlehka stočený. Mezi významné látky, které obsahuje patří vitamin D, vitamíny skupiny B, niacin - B3, glukan lentinan, eritadenin. Dnes se šiitake pěstuje iu nás. Je zajímavé, že v Japonsku je lentinan, který obsahuje houba shiitake, registrován jako lék.


Reiši

další názvy: Lesklokorka lesklá, Ganoderma lucidum, Ling zhi, Reishi, elixír věčného životaReishiReiši je známá jako božská houba nesmrtelnosti a dlouhověkosti. Toto pojmenování nemá náhodou, v tradiční čínské medicíně je velmi ceněna a jako lék se používá již přes 4000 let. Reiši obsahuje množství pro tělo prospěšných látek, dodává energii, vitalitu, zklidňuje nervy a posiluje srdce. Přisuzují se jí protizánětlivé, antibakteriální účinky, a účinky na podporu imunity. Houba se uplatňuje při léčení různých druhů rakoviny, kdy pomáhá očistit tělo od toxinů a také posílení imunity a na zmírnění nežádoucích účinků radioterapie či chemoterapie. V neposlední řadě tiší kašel, používá se při léčení chronické astma, AIDS, při vysokém krevním tlaku, ale i při zdolávání stresu, chronické únavě, či padání vlasů. Je druhem příchytné konzolovitě houby, původem z Dálného východu. Kromě glukanů se v reiši nacházejí i imunoproteidy a nukleosidy. U nás je lesklokorky klasifikována jako nejedlou.


Maitake

další názvy: trsnatec lupenitý, Grifola frondosa, Trstnatec, Tančící HoubaMaitake je jedlá houba z čeledi vejárovcovitých. Ačkoli původem je z Asie, dnes se vyskytuje iv Severní Americe. Maitake obsahuje množství vitamínů jako jsou B2, B5, ale i vlákninu, niacin, aminokyseliny, z minerálů je v ní zastoupen draslík, vápník, hořčík. Významná je pro obsah beta-glukanu - unikátního polysacharidu schopného podporovat obranné reakce organismu proti bakteriím a parazitům. Proto se maitake používá při léčení rakoviny, na bujení nádorů, podporu imunity, ale i při cukrovce 2. typu.

Hiratake

další názvy: Hlíva ústřičná, Pleurotus ostreatusHliva ústřičná je japonsky nazývána Hiratake. Obvykle roste v bohatých, stupňovitě nad sebou seřazených trsech na kmenech listnatých stromů. Je to dřevokazná houba, která ze stromů přijímá mnoho živin, které se podílejí na její příznivých účincích. Hlíva patří také do kategorie hub s vysokým množstvím glukanů, z nichž nejúčinnější je B-1,3D glukan. Působí antibakteriálně, antivirově, protiplísňově a zejména protinádorově. Urychluje přirozenou regeneraci buněk, bojuje proti infekcím a virům, čistí krev a zlepšuje stav jater. Pozitivně ovlivňuje i metabolismus a trávicí soustavu, bojuje proti hemoroidům.

Hlíva ústřičná: Účinky předčí často i klasickou léčbu

Popularitu léčivých hub a hlívy ústřičné v jejich čele u nás zvýšila hlavně čínská medicína, která je využívá jako součást bylinné léčby. Dnes už ovšem dávno nevycházíme pouze z jejích zkušeností. I současní lékaři potvrdili, že hlíva ústřičná obsahuje látky, které jsou nám velmi prospěšné.

Sníží nám cholesterol i krevní cukr

Hlíva dokáže pěkně snížit cholesterol, když ho máme v krvi příliš. Teoreticky tohle dokáže každá houba, protože má hodně vlákniny, která pomáhá cholesterol odstraňovat. Odborníci však přišli na to, že hlíva obsahuje lovastatin, který se běžně využívá právě ke snižování cholesterolu.

Tato houba je prospěšná i diabetikům. Dokáže snižovat krevní cukr, ale např. i vysoký oční tlak, což je projev, spojený právě s cukrovkou.

Další účinnou látkou hlívy jsou betaglukany, které vážou žlučové kyseliny. Ty pak nemohou rozpouštět tuky, takže se nevstřebávají a živí bakterie tlustého střeva. Tyto žlučové kyseliny nahrazuje naše tělo právě cholesterolem a tím dochází k dalšímu snižování.

Betaglukany nám zlepší imunitu

To však není jediná funkce betaglukanů. Ty také podporují tvorbu makrofágů, které jsou důležité v našem imunitním systému a odstraňují poškozené a odumřelé buňky. Betaglukany a vláknina z hlívy jsou také potravou pro probiotické bakterie, které vylepšují naši střevní mikroflóru. To je nesmírně důležité pro naši imunitu, protože až 70 % našeho imunitního systému sídlí právě ve střevech.

Mnozí imunologové považují glukany z hlívy ústřičné za nejúčinnější posilovač naší imunity. Často se osvědčuje i v případech, kdy klasická medicína selže.

Příznivý vliv na naši imunitu nemá hlíva jen díky glukanům, ale také díky tomu, že obsahuje vitamíny, stopové prvky, minerály, bílkoviny, mastné kyseliny a vlákninu. Díky tomu nám dokáže pomáhat proti plísním, virům a bakteriím, ale také proti toxickým látkám. Poradí si i s nachlazením, chřipkou a angínou, alergiemi, ekzémy, záněty, ale i s kardiovaskulárními chorobami a dokonce může zpomalit rozvoj AIDS.

Pozor na toxiny z okolí

Hlíva ústřičná také obsahuje zvláštní bílkoviny, rozpustné ve vodě a různé polypeptidy, které při pokusech vykázaly protirakovinné účinky u některých typů nádorů. Odborné studie se stále zabývají výzkumem hlívy, ale ta je již dnes součástí mnoha preparátů, předepisovaných lékaři. Funguje jako prevence, zpomaluje rozvoj rakoviny, potlačuje některé nádory a napomáhá doléčení.

Tato léčivá houba nemá žádné nežádoucí účinky, kterými by nás mohla poškozovat. Je však potřeba myslet na to, že do sebe natahuje toxiny z okolí, proto bychom ji neměli sbírat u silnic nebo v jinak znečištěném prostředí.

Glukany dělají zázraky s naší imunitou

Hlíva ústřičná získala svůj název podle zbarvení, které připomíná ústřice. Je to houba, která roste běžně i u nás. Nejenže je velmi chutná a proto žádaná v kuchyni, ale také je léčivá. Obsahuje vitamíny, stopové prvky, mastné kyseliny, minerály, ale hlavně čím dál vyhledávanější glukany.

Glukany podporují náš imunitní systém, stimulují tvorbu protilátek proti bakteriím, plísním a virům. Jde o přírodní posilovač imunity, který můžeme užívat dlouhodoběji bez obav z nežádoucích vedlejších účinků.

Mnoho imunologů považuje glukany extrahované z hlívy za nejúčinnější stimulant imunity. Osvědčují se i v případech, kdy selhala klasická léčba. Glukany se dají získat i z jiných zdrojů, třeba z kvasinek, ale hlíva je jejich přirozený a bohatý zdroj.

Glukany posilují imunitu, ale také:

  • Zvyšují tvorbu červených krvinek
  • Zlepšují metabolismus
  • Čistí střeva
  • Zbavují nás nebezpečných volných radikálů
  • Urychlují regeneraci buněk
  • Zpomalují stárnutí
  • Mírní negativní účinky ozařování a působí preventivně proti rakovině
  • Snižují hladinu cholesterolu v krvi
  • Bojují s alergiemi
  • Mají příznivý vliv na krevní tlak
  • Zmírňují únavu
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky