66.Křen

 


Křen

Každá část rostliny křenu je plná látek s medicínským účinkem. To z křenu dělá skvělý prostředek při léčbě chřipky, dýchacích potíží, problémech s dutinami a také při infekcích močových cest. Křen se v lidovém léčitelství používá již téměř 200 let.Kromě uvedených přínosů křen odstraňuje z těla toxiny, stimuluje metabolismus (spaluje tuky), snižuje únavu a v trávicím traktu podporuje růst prospěšné střevní mikroflóry. Křen obsahuje málo kalorií a tuku, ale na druhé straně má nadbytek vlákniny, vitamínů, minerálů a antioxidantů.Dokonce obsahuje i některé vzácné minerály jako například:mangan
železo
měď
draslík
hořčík
zinekMezi dalších zdravotních přínosů vynikají jeho protizánětlivé a nervy zklidňující účinky. Je také výborným diuretikem, čili odvádí z těla nahromaděné a zadržované tekutiny. Jeho vysoký obsah vitamínu C je důležitý pro posilování vašeho imunitního systému a na potlačování vírových infekcí.No a nakonec za zmínku stojí i schopnost křenu eliminovat v těle volné radikály, čímž vás chrání před rakovinou, záněty, infekcemi a mnohým dalším.

Křen má posilující účinek na naši obranyschopnost. To je dáno jak obsahem důležitých živin, tak jeho antibiotickým účinkem - křen dokáže v našem těle účinně eliminovat infekce. Je proto výborným doplňkem léčby např. nachlazení, angíny a chřipky, ale dokáže ničit i některé původce onemocnění i v našem zažívacím traktu.

V případě nemocí spojených s kašlem a rýmou nám ale křen prokáže ještě jednu skvělou službu. Jeho obsahované silice mají tu úžasnou vlastnost, že rozpouštějí usazený sekret na sliznicích dýchacích cest - jak v nosních dutinách, tak v plicích a průduškách. Tento účinek pocítíme už při jeho krájení či strouhání, projevuje se typickým slzením, stejně jako u cibule.
Křen byl lidovým léčitelstvím už v dávné minulosti velmi často užíván pro léčbu kašle a rýmy. Klasický starý recept na jeho užití v době nemoci říká, že je nejlepší ho nastrouhat a smíchat s medem. Užívat bychom pak měli 3x denně jednu čajovou lžičku, u dětí dávku raději o něco snížíme.


Křen proti rýmě

Křen selský (Armoracia rusticana) s bílou dužinou a příjemnou peprnou chutí a štiplavou vůní má výrazný antibiotický efekt a posilující účinky. Křen dokáže v těle účinně eliminovat infekce a je výborným doplňkem léčby všech chorob z nachlazení. Při chřipce potlačuje množení bakterií a virů a prohřívá organismus. Při kašli a rýmě křen uvolňuje zahlenění, jeho silice rozpouštějí usazený sekret na sliznicích dýchacích cest jak v nosních dutinách, tak v plicích a průduškách. Tento účinek pocítíte už při jeho krájení, drcení nebo strouhání, kdy se uvolňují látky s dezinfekčním působením, což se projevuje slzením jako u cibule. Osvědčenou přírodní medicínou ve chřipkovém období je dát si každý den 1 lžičku čerstvého křenu.

3-4 vrchovaté lžíce nastrouhaného křenu

Křenový med

Ingredience

3-4 vrchovaté lžíce nastrouhaného křenu

3-4 kvalitního medu

Příprava

Ve sklenici smíchejte křen s medem. Uzavřete a dejte do lednice. Užívejte třikrát denně jednu lžičku, dětem bohatě stačí půl lžičky. Už po první či max. druhé dávce pocítíte, že se vám "spouští" rýma, snadněji odkašláváte, lépe se vám dýchá a přestává bolet hlava.

Křenové víno proti únavě:

Křen nakrájíme na kolečka, zalijme kvalitním červeným vínem a necháme 7 dní macerovat při pokojové teplotě, láhev dvakrát denně důkladně protřepeme. Po týdnu dáme víno do lednice a necháme dalších 10-14 dnů macerovat. Pak scedíme a užíváme po doušcích (max. 1 deci denně), když se cítíme unavení a vyčerpaní.

Křenová placka proti revmatickým bolestem:

Z 3 lžic strouhaného křenu, 5 lžic mouky, 1 lžíce sádla a trochy octa vypracujeme těsto, z kterého uděláme placku, kterou přes pláténko či gázu (nikdy ne přímo na kůži) přiložíme na bolestivé místo. Necháme působit maximálně 20 minut, ne déle! Křenová placka dráždí nervová zakončení, zvyšuje prokrvení kůže i hlouběji položených tkání a tím podporuje hojení a regeneraci, mírní bolest.

Křenový obklad na bolavé klouby:

Asi 4 lžíce čerstvě nastrouhaného křenu a 4 lžíce tučného tvarohu nebo hustého jogurtu smícháme na pastu a tu na bolavé místo potřené krémem či pokryté gázou naneseme asi v půlcentimetrové vrstvě. Vše přikryjeme mikrotenovou fólií a necháme 10 minut působit, pak dobře umyjeme. Křenový obklad aplikujeme po dobu 10 dní.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky