46.Cholesterol

 


Se snížením cholesterolu může pomoci konzumace určitých potravin

Oves a ječmen

Obiloviny jsou v poslední době zatracované, ale není to tak, i ony mají v naší stravě své pevné místo. Pokud mluvíme o zdraví srdce, nemůžeme nic doporučit více než právě oves. Ale i jiné obiloviny, jako například ječmen, jsou také velmi užitečná. Jsou plné vlákniny, která vás udržuje syté po delší dobu a snižuje potřebu sáhnout po nezdravé svačině. Tak se vám podaří také regulovat množství přijatého cholesterolu.

Ryby

Ryby s nízkým obsahem tuku významně snižují hladinu cholesterolu. Ryby mají také vysoké procento omega-3 mastných kyselin, které snižují hladiny triglyceridů. Dodávají tělu zdravým způsobem dostatek bílkovin a látek, které bychom v jiných potravinách velmi obtížně hledali.

Olivový olej

Nahraďte nevhodné tuky těmi zdravými. Máslo, sádlo a jiné tuky nejsou pro vaše srdce a cévy příliš zdravé. Nahraďte je olivovým olejem a uděláte dobře nejen pro své srdce, ale pro celý organismus. Používání olivového oleje zvyšuje také hladinu "dobrého" HDL cholesterolu.

Fazole a čočka

Tyto luštěniny patří ke skvělým zdrojům rozpustné vlákniny, která vytváří pocit sytosti a může snižovat cholesterol. Nedávná studie na Arizonské státní univerzitě zjistila, že lidé, kteří konzumují půl šálku fazolí denně po dobu 24 týdnů, mají nižší hladinu cholesterolu až o osm procent. To samé platí i pro čočku a další luštěniny. Zařaďte je tedy do svého jídelníčku klidně denně, minimálně však čtyřikrát do týdne.

Avokádo

Podobně jako olivový olej je avokádo bohaté na nenasycený tuk, který snižuje hladinu cholesterolu. Mono nenasycené kyseliny, které jsou přítomny v tomto tropickém ovoci, sníží hladiny LDL a zvýší přítomnost HDL cholesterolu. Avokádo je tedy právem oblíbené mezi příznivci zdravé stravy - dopřejte si jej i vy. Třeba ve formě pomazánek nebo smoothie.

Zelený čaj

Zázračné nápoje jsou spojovány s různými příznivými účinky, od kontroly rakoviny až po zlepšení mozkových funkcí. Jen velmi málo studií však vysvětlilo, proč je zelený čaj tak prospěšný. Říká se, že snižuje špatný cholesterol, a navíc pomáhá i s hubnutím a dodržováním pitného režimu. Buďte ale opatrní, pokud berete nějaké léky - zelený čaj může mít v kombinaci s některými léky nevhodné reakce.

https://www.zdravestravovani.eu

Problémy s vysokým cholesterolem můžete zvládnout i bez léků

Byli jste u lékaře ne preventivní prohlídce a překvapilo vás, že vám byl naměřen vysoký cholesterol? Stát se to může i těm, kteří si myslí, že žijí zdravě, a netuší, že by mohli mít nějaké problémy. Cholesterol se projevuje nenápadně, a přesto nás může i zabít. Lékaři tedy doporučují jeho hladinu pečlivě hlídat a pokud roste, pak ji snižovat. Není ale nutné nechat si hned předepisovat léky, jde to i přírodně.

Přírodní cesta

Hladinu cholesterolu můžeme velice účinně ovlivnit skladbou jídelníčku, dostatečným pohybem, redukcí váhy a celkově zdravějším životním stylem. Není jedno, co každodenně přijímáme za stravu a jak trávíme svůj pracovní i volný čas. Je dobře známo, že pacientům se většinou velice rychle začnou hladiny cholesterolu zlepšovat poté, co začnou shazovat kila. Pokud tedy máte něco navíc, je to o důvod víc konečně s tím něco začít dělat.

Nestresujte se

Druhým důležitým faktorem je pak stres. To, že stres zvyšuje hladinu cholesterolu, může řadu lidí překvapit, ale je to tak a je to vědecky potvrzeno. Když se například lidé dostanou do náročných a stresujících životních situací, lékaři jim obvykle nenaměří jen vyšší hladiny hormonů stresu, ale také vyšší koncentraci nezdravého cholesterolu.

Jak se ale stresu zbavit, zvlášť v dnešní době? Jde to těžko, ale možnosti existují. Obvykle hodně pomůže i jen to, že se vyspíte, budete mít čas odpočívat a najdete si čas na své koníčky. Jsme-li v dobré psychické kondici, dokážeme stres vždy daleko lépe zvládat. Výborná je například jóga, taj-či nebo třeba jiné relaxační techniky.

LÉČIVÝ NÁPOJ NA CHOLESTEROL A PROČIŠTĚNÍ KRVE 

Ingredience: 2 litry vychladlé převařené vody, 20 dkg cukru, 4 citróny, 15 až 20 stroužků česneku, 20 dkg křenu, 1 větší cibule, med Postup: - česnek, křen a cibuli na velmi drobno nakrájíme....dáme do 4 L skleněné láhve, přidáme převařenou vodu, med a na kolečka nakrájené citróny. - louhujeme 14 dní za občasného promíchání - přecedíme přes gázu - hotový nápoj skladujeme v chladničce - pijeme ráno a večer po jedné štamperličce Také perfektně pročisťuje krev.....děláme si ho tak dvakrát do roka. 

Zvýšený cholesterol může být nejen z nevhodného jídla, ale také ze stresu nebo dědičný. Je samozřejmě na místě, vyhýbat se všemu smaženému a volit zdravé tuky, ale také radovat se ze života, protože při radosti se cholesterol netvoří. Zdravý životní styl zlaté střední cesty v jídle, pohybu, emocích, práci a dalších aspektech našeho života, je klíčem k celkovému zdraví těla i ducha. Na cholesterol bere spousta lidí léky, stejně jako na tlak a o rakovině ani nemluvě. Přitom skutečné dary přírody, jakými jsou česnek, med a jablečný ocet, disponují svým spojením ohromnou uzdravující silou, která dokáže tyto problémy jemnou akcí léčit a posilovat tělo. Vložte všechny přísady do mixéru a dobře rozmixujte po dobu 60 - 90 sekund nebo dokud nejsou umixované dohladka. Přelijte směs do skleněné uzavíratelné nádoby a dejte do lednice.

Jídelníček ovlivní mnoho

Zásadní je skladba našeho jídelníčku. O řadě potravin a potravinových doplňků se můžeme dočíst, že dokážou snižovat hladinu cholesterolu. Je to však často jen reklamní trik, který není klinicky prokázaný. Je však pravda, že určité druhy potraviny působí na hladinu cholesterolu pozitivně. Které to jsou?

  • Ryby, které obsahují hodně omega-3 nenasycených mastných kyselin
  • Různé druhy ořechů
  • Olivový a řepkový olej
  • Dostatečné množství vlákniny

Dnes víme, že omega-mastné kyseliny samy o sobě nesnižují jen vysoký cholesterol. Dokážou také zmenšovat riziko vzniku krevních sraženin, jež bývají zodpovědné za většinu srdečních infarktů i mozkových mrtvic. A právě tyto látky najdeme ve výše zmíněných potravinách, samozřejmě pokud jsou v odpovídající kvalitě. Mezi tučné mořské ryby, kde je omega kyselin nejvíce, patří například sardinky, šproty, sledě, lososy, tuňáky nebo makrely. Příznivý obsah zdravých tuků má i sladkovodní pstruh nebo hlavatka. Aby měl tento způsob stravy skutečně efekt, pak je nutné jíst ryby alespoň dvakrát týdně v porci přibližně 150 gramů.

Hladinu cholesterolu samozřejmě příznivě ovlivňuje i sport. Stačí 20 až 30 minut fyzické aktivity denně.

LÉČIVÝ NÁPOJ NA CHOLESTEROL A PROČIŠTĚNÍ KRVE

Ingredience:
2 litry vychladlé převařené vody, 20 dkg cukru, 4 citróny, 15 až 20 stroužků česneku, 20 dkg křenu, 1 větší cibule, med

Postup:
- česnek, křen a cibuli na velmi drobno nakrájíme....dáme do 4 L skleněné láhve, přidáme převařenou vodu, med a na kolečka nakrájené citróny.
- louhujeme 14 dní za občasného promíchání
- přecedíme přes gázu
- hotový nápoj skladujeme v chladničce
- pijeme ráno a večer po jedné štamperličce

Také perfektně pročisťuje krev.....děláme si ho tak dvakrát do roka.


Více se dočtete na slunecnyzivot.cz/2013/03/jak-na-nachlazeni-a-nemoci-prirodne-aneb-babske-rady/ © Slunečný život

Jak přírodně snížit cholesterol

Zvýšený cholesterol může být nejen z nevhodného jídla, ale také ze stresu nebo dědičný. Je samozřejmě na místě, vyhýbat se všemu smaženému a volit zdravé tuky, ale také radovat se ze života, protože při radosti se cholesterol netvoří. Zdravý životní styl zlaté střední cesty v jídle, pohybu, emocích, práci a dalších aspektech našeho života, je klíčem k celkovému zdraví těla i ducha.

Nejvíce cholesterolu se nachází ve vepřovém, skopovém, v mase plovoucí drůbeže
a zvláště v mozečku. Cholesterol se zvyšuje v uzených produktech. V kysaných mléčných produktech, v králičím, kuřecím, hovězím a telecím mase je cholesterolu desetkrát méně.

Dnes vám nabídnu přírodní recepty, které vám při pravidelném používání budou harmonizovat optimální poměr cholesterolu.

Medicína na vysoký cholesterol s česnekem a citrónem

Ingredience:

  • šťáva z 24 citrónů (1l)

  • 400 g česneku (čerstvý, mladý)

Postup:

Prolisujeme česnek přes lis.

Přidáme jej do citrónové šťávy.

Pomícháme a necháme macerovat tři dny.

Pak směs přecedíme.

Užívání:

Před snídaní si dáme do sklenice vody 1 lžičku této směsi a vypijeme.

Totéž uděláme večer před jídlem.

Po týdnu můžeme brát již po dvou lžičkách až do využívání.

Kůru opakujte 1x ročně.

Kyselý citrón a pálivý česnek jsou-li pohromadě, navzájem se trochu omezují. Česnek zmenšuje kyselost a citrón pálení. Tato medicína ma příjemnou chuť. Citrón obsahuje hodně kyseliny askorbové, která stimuluje tvorbu žaludečních šťáv a česnek je stimulátorem tvorby žluči. Tyto dva komponenty napomáhají správnému trávení
bílkovin a tuků. Cholesterol se potom správně štěpí a funguje, jak má. Voda zmírňuje sílu směsi. Co je třeba, to se vstřebá a ostatní odejde. Důležité je brát tuto směs před velkým jídlem, ve kterém jíme bílkoviny a tuky. Tím připravujeme trávení ke správné funkci.

Upozornění:

Pokud máte akutní gastritidu, žaludeční vředy, zánět slinivky, neměla by se tato směs užívat.



Recept na snížení cholesterolu s křenem

Ingredience:

  • kousek křenu

  • nálev (šťáva) z kvašeného zelí nebo bio citrón i s kůrou

  • lžička medu

Postup:

Kousek křenu nastrouháme na jemném struhadle.

Zalijeme šťávou z kvašeného zelí nebo citrónu. Můžeme citrón na jemno nakrájet a přidat ho do směsi.

Přidáme med a dobře promícháme.

Užívání:

2-3x denně lžičku.

Udělejte si dávku maximálně na dva dny.

Lék se bere nejlépe při narůstajícím měsíci. Když měsíc dojde až do novoluní, přestaneme lék brát a měsíc uděláme pauzu.

Srdce má rado med. Křen svými ostrými vlastnostmi působí jako oheň, který rozpouští
cholesterolové usazeniny. Tato medicína také harmonizuje váhu (podporuje hubnutí) a uvolňuje dýchání (skvělá při onemocnění průdušek a kašli).

Medicína na vysoký cholesterol, tlak, rakovinu i obezitu

Na cholesterol bere spousta lidí léky, stejně jako na tlak a o rakovině ani nemluvě. Přitom skutečné dary přírody, jakými jsou česnek, med a jablečný ocet, disponují svým spojením ohromnou uzdravující silou, která dokáže tyto problémy jemnou akcí léčit a posilovat tělo.

Tato medicína navíc léčí i mnoho dalších nemocí, jako je například nachlazení, bolesti v krku, kvasinky, plísně, má antibiotické, antimykotické a antimikrobiální účinky. Med je bohatý na enzymy, vitamíny, minerály a posiluje imunitu. Česnek obsahuje allicin, silný antioxidant, který může pomoci chránit proti rakovině a dokonce pomoci zpomalit nebo zvrátit proces stárnutí. Jablečný ocet má nespočet výhod při léčbě cukrovky, obezity a špatného trávení. I když netrpíte žádnými obtížemi a chcete si jen posílit celkové zdraví organismu přírodní kůrou, i pro vás je tento recept více než vhodný.

V poslední době někteří vědci provedli studii, v níž zkoumali, jak tato kombinace ovlivňuje rakovinu. Došli k závěru, že může být použita k účinné léčbě některých typů rakoviny. Pacienti, kteří trpěli rakovinou, podstoupili léčbu touto medicínou, která jim výrazně pomohla zmírnit obtíže, které tato choroba způsobuje a v některých případech je dokonce vyléčila úplně. Navíc bylo zjištěno, že lidem trpícím vysokým krevním tlakem se tlak normalizoval, stejně jako se vyrovnala hladina cholesterolu v krvi.

Ingredience:

  • 1 šálek jablečného octa
  • 1 šálek domácího medu
  • 10 stroužků česneku

Příprava:

Vložte všechny přísady do mixéru a dobře rozmixujte po dobu 60 - 90 sekund nebo dokud nejsou umixované dohladka. Přelijte směs do skleněné uzavíratelné nádoby a dejte do lednice.

Léčba:

Medicínu je potřeba užívat každé ráno na lačno před jakýmkoli jídlem nebo pitím. Pro dosažení optimálních výsledků doporučuji konzumovat 2 lžíce po dobu 5 dnů. Po uplynutí této doby vzniklá směs ztrácí na síle a je třeba si umixovat směs novou.

Tip:
Pokud se vám chuť zdá nepřijatelná, můžete medicínu rozmíchat v džusu nebo v teplé vodě.

Jedná se o jednoduchý, levný a snadno udělatelný domácí recept na lék, který opravdu pomáhá a většina z nás má ingredience na jeho výrobu běžné doma v kuchyni.

25 babských rad, které vám pomohou v boji se špatným cholesterolem

Vysoká hladina cholesterolu v posledních letech představuje palčivý problém, s nímž bojuje prakticky každý třetí občan České republiky. I přesto, že vyšší věk, nevhodná skladba jídelníčku a nedostatek pohybu patří mezi rizikové faktory zvýšeného cholesterolu, varující ortel z úst lékaře slyší stále více mladých lidí i teenagerů. Cholesterol se ukládá do cévních stěn, čímž snižuje jejich pružnost a v pokročilém stádiu může stát za vznikem infarktu, mozkové mrtvice nebo dalších život ohrožujících stavů způsobených nedostatečnou prokrveností a elasticitou cév. Ale proč se zbytečně zabývat černými scénáři, když cesta ke snížení cholesterolu může vést skrze osvědčené babské rady? Máme jich pro vás dokonce celých 25!

1. Ovesné vločky: ty obsahuje značné množství vlákniny, která hladinu cholesterolu v krvi přirozeně snižuje. ovesné vločkyProto zařaďte vločky do svého jídelníčku alespoň 1x týdně.

2. Bylinky: o účincích bylinek jsme se v sérii babských rad zmínili už několikrát. A tento článek rozhodně nebude výjimkou. V boji s vysokým cholesterolem je velmi účinná vojtěška, pískavice a vedle nešlápnete ani s rozrazilem nebo kotvičníkem.

4. Oříšky: konzumujte mandle, pistácie i kešu! Oříšky sice nepatří mezi dietní potraviny, několik kousků denně vám ovšem neuškodí. Ba právě naopak.

5. Česnek: účinky česneku jsme probírali již mnohokrát. A ani dnes ho nevynecháme. Česnek totiž opět pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a dokonce má příznivý vliv i na snížení krevního tlaku. Zkuste česnek smíchat s medem a octem (např. horký ocet, půl lžičky utřeného česneku a tři lžičky medu). I přesto, že se nejedná o bůhvíjak lahodnou kombinaci, účinky tohoto elixíru jsou prokazatelné a léty potvrzené.

6. Cibule: ta dokáže optimalizovat poměr toho "dobrého" a "špatného" cholesterolu. Kromě toho působí příznivě také na srdce a cévy. Cibule ovšem nesmí být nijak upravená, nejúčinnější je totiž syrová.

7. Jablka: toto oblíbené ovoce obsahuje pořádnou zásobu pektinů, jež mají na snížení cholesterolu blahodárný vliv.

8. Pupalka: nebojte se obstarat si semena této rostlinky nebo vylisovaný olej s vysokým obsahem kyseliny linolové. Obojí seženete ve specializovaných e-shopech nebo obchodech s bylinkami.

9.Psyllium: jinak také Jitrocel indický představuje vysoký zdroj vlákniny, který vás nejen zasytí, také napomáhá snížit hladinu cholesterolu.

10. Grep: vypijte denně alespoň 200 ml grepové šťávy, čímž vyrovnáte hodnoty dobrého a špatného cholesterolu. Jistý doktor Grada z Floridy zjistil, že pouhé dva grepy denně dokáží snížit hladinu cholesterolu o neuvěřitelných 20 %.

11. Amarant: spousta vlákniny, stejně jako pozitivní účinky na snižování cholesterolu, jsou přisuzovány obilovině s netradičním názvem Amarant.

12. Med: O medu jsme se zmínili již výše a to v kombinaci s česnekem a octem. Samotný med rozmíchaný ve vlažné vodě má na snižování hladiny cholesterolu také blahý vliv. Popíjejte sklenici denně po dobu 3 měsíců a výsledky budete zaručeně mile překvapeni.

13. Oleje: pořiďte si olej z pšeničných klíčků, bodlákový olej nebo olej z vlašských ořechů. Všechny tyto oleje s vysokým cholesterolem účinně bojují.

14. Víno: dopřejte si denně 200 ml kvalitního červeného vína a dejte vysokému cholesterolu vale!

15. Zelený čaj: zkuste denně vypít alespoň 3 hrnky kvalitního zeleného čaje, který osahuje nejen celou řadu antioxidantů, ale také látky účinně bojující s nezdravým cholesterolem.

16. Mrkev: také mrkev snižuje hladinu cholesterolu. Kromě toho působí blahodárně na naše zažívací ústrojí, ale i kvalitu a vzhled mrkevkůže.

17. Ocet: Také o octu jsme se již zmínili. Pokud se vám již při pouhé myšlence na drink z medu, česneku a octu dělá nevolno, zkuste alespoň octový drink, který si připravíte z 250 ml vody a 2 polévkových lžic octa.

18. Šípková růže: i ta snižuje hladinu cholesterolu v krvi a navíc také zpomaluje ukládání ateromatozních látek (látek zvyšujících hladinu cholesterolu) v cévách.

19. Pórek: pokud vám připadá cibule příliš aromatická, vyzkoušejte pórek. Jeho účinky jsou velmi podobné právě štiplavé cibuli, jejíž chuť ovšem řada z nás nesnese.

20. Sója: zkuste nahradit klasické mléko za mléko sójové. Kromě toho do svého jídelníčku zařaďte sóju v podobě luštěniny a vyzkoušejte, co všechno si z ní můžete připravit.

21: Hořec žlutý: posiluje činnost jater a snižuje hladinu cholesterolu. Pokud chcete, aby byla léčba hořcem opravdu účinná, pořiďte si jalovec jeho kořen a nastrouhaný kousek denně konzumujte po dobu 6 týdnů.

22. Jalovec obecný: přidejte pár kuliček k divočině nebo do omáčky či domácí paštiky a špatný cholesterol vás bude "obcházet" obloukem.

23. Hroznové víno: i to optimalizuje poměr dobrého a špatného cholesterolu.

24. Pýr plazivý: přesto, že je u nás považován za plevel, jeho účinky v boji s cholesterolem jsou zcela neoddiskutovatelné. Pýr totiž obsahuje inositol, který opět napomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

25. Maralový kořen: snižuje nejen hladinu cholesterolu, ale zejména pak hladinu krevního cukru.

10 potravin, které by neměly chybět ve vašem jídelníčku při zvýšeném cholesterolu

Divoký aljašský losos

Divoký aljašský losos je jedním z nejlepších zdrojů omega-3 mastných kyselin, které mají na lidský organismus mnoho pozitivních účinků. Pomáhají zvyšovat imunitu, působí protizánětlivě, snižují hladinu LDL cholesterolu a krevní tlak. Zlepšují krevní oběh a funkce mozku. Snižují riziko infarktu a mozkové mrtvice.


Borůvky

Borůvky mají velice nízký glykemický index. To znamená, že výrazně nezvedají hladinu cukru v krvi. Borůvky zvyšují hladinu HDL cholesterolu a snižují množství triglyceridů v krvi. Zároveň pomáhají chránit LDL cholesterol proti jeho oxidaci a následnému poškozování cév. Pokud máte problémy s krevním tlakem, konzumace borůvek vám může prospět i v tomto ohledu. Látky obsažené v borůvkách zlepšují krevní oběh a vrací krevní tlak do přirozených hodnot.


Brusinky

Brusinky, stejně jako borůvky a jahody, obsahují látky, které působí v lidském organismu protizánětlivě. Díky velkému množství antioxidantů zabraňují onemocněním vzniklým chronickým stresem. Další látky v brusinkách obsažené raspberry ketone a rheosmin zlepšují metabolismus tuků. V těle tak vzniká méně zánětů.


Jahody

Jahody jsou nejlepším přírodním zdrojem vitaminu C. V rámci kategorie ovoce mají v sobě nejvíce manganu, jednoho z nejdůležitějších antioxidantů. Látky v jahodách chrání naše tělo proti oxidaci tuků, snižují LDL cholesterol a pomáhají regulovat krevní tlak.


Zelenina

Podle Harvardských studií vede vyšší konzumace zeleniny ke snížení rizika srdečního infarktu a mozkové mrtvice až o 30%. Podle výzkumníků je nejlepší volbou zelená listová zelenina, jako jsou špenát a mangold. Dále pak nesmí ve vašem jídelníčku chybět brokolice, růžičková kapusta, zelí, květák nebo rajčata.


Ořechy

Nesčetné studie potvrzují, že u lidí, kteří pravidelně konzumují ořechy, klesá pravděpodobnost srdečních onemocnění o 30-50%. Ořechy obsahují aminokyselinu arginin, která pomáhá proti vzniku aterosklerózy, tj. kornatění cév. Dále jsou vynikajícím zdrojem phytonutrientů, které, mimo jiné, fungují jako účinné antioxidanty.


Kvalitní hořká čokoláda

Kvalitní hořká čokoláda obsahuje flavanoly, které snižují krevní tlak a mají protizánětlivé účinky. V roce 2011 byla v British Medical Journal publikována studie, podle které pravidelná konzumace kvalitní hořké čokolády může snížit riziko srdečních onemocnění až o 30%.

Musím zdůraznit, že pod kvalitní hořkou čokoládou je myšlena čokoláda, která obsahuje vysoké množství kakaa. Je mi to líto, ale jogurtová Milka to opravdu není.


Kurkuma

Kurkuma je široce využívána v Indické a Čínské tradiční medicíně pro své protizánětlivé účinky. Obsahuje totiž látku curcumin. Ta zabraňuje oxidaci cholesterolu v krvi a následné tvorbě plaků, které vedou k srdečnímu infarktu a mozkové mrtvici.

Kurkuma je také výborným zdrojem vitaminu B6. Jednou z funkcí vitaminu B6 je regulace hladiny homocysteinu v krvi. Odborníci se domnívají, že vysoká hladina homocysteinu může vést k nemocem krevního oběhu. Proto je jeho přirozená regulace více než žádoucí.


Zelený čaj

Pití zeleného čaje snižuje množství fibrinogenu v krvi, který má určitý podíl na tvorbě krevních sraženin a mrtvici. Na základě japonské studie lze říci, že čím více člověk pije zeleného čaje, tím nižší je u něj riziko cévních onemocnění. Pokud nemáte po ruce zrovna zelený čaj, nevadí. Podobné účinky má i černý a bílý čaj. Nebo můžete vyzkoušet Yerba Maté.


Extra panenský olivový olej

Olivový olej obsahuje polyphenoly, které v těle dávají na frak zánětům. A hlavně brání oxidaci LDL cholesterolu. Tím snižují riziko vytváření plaků a následných zdravotních problémů s nimi spojených.

Kupujte jen extra panenský olivový olej, který je lisován za studena. Zachovává si tak všechny zdravé látky. Používejte ho ve studené kuchyni, nezahřívejte ho. Již při nízkých teplotách se zdraví prospěšné látky ničí. Zbytečně byste utráceli peníze za drahý olej, který by vašemu tělu nic nepřinesl.

4 bylinky na snížení zlého cholesterolu + 4 další tipy

1. Smetanka lékařská

Pampeliška neboli smetanka lékařská podporuje látkovou výměnu a tím snižuje hladinu škodlivého cholesterolu v krvi. Díky vysokému obsahu vlákniny navíc čistí střeva a působí blahodárně při cukrovce.

Jak pampelišku upravit?

  • Kořen smetanky lékařské se často používá jako náhražka kávy, kterou seženete ve zdravých výživách a ve specializovaných obchodech.
  • Připravit si můžete také čaj ze sušeného pampeliškového kořene. 2 lžičky stačí zalít šálkem vody, 2 minuty povařit, 15 minut nechat louhovat a poté scedit. Tento čaj se popíjí vždy čerstvý, a to 2-4x denně.

2. Rozrazil lékařský

Další léčivou bylinkou, která snižuje zlý cholesterol, je rozrazil. Pomůže vám i při kašli, bolesti v krku a trávicích obtížích.

  • Sušený rozrazil se používá do čajových směsí, a to nejčastěji spolu s přesličkou, sporýšem a kopřivou. Všechny tyto bylinky se totiž skvěle doplňují a mají velmi pozitivní vliv také na paměť a duševní zdraví.
  • 1 lžičku směsi stačí zalít 250 ml horké vody, nechat 5 minut louhovat a pomalu popíjet.

3. Pýr plazivý

Pýr pomáhá detoxikovat náš organismus a odplavovat nečistoty ven z těla. Léčivou částmi jsou hlavně oddenek a kořen. Ten navíc čistí ledviny a močové cesty. Pravidelnou konzumací pýru můžete výrazně snížit i projevy revmatoidní artritidy. Pýr plazivý obsahuje látku inositol, která stojí za jeho schopností bojovat s vysokým cholesterolem.

Jak pýr užívat?

  • Aby se projevily všechny účinky, musíte pýr užívat pravidelně a dlouhodobě.
  • 2 lžičky sušeného pýru zalijte 250 ml studené vody, přiveďte k varu a vařte přesně 10 minut.
  • Poté čaj sceďte a popíjejte během celého dne. Zkusit můžete také tinkturu.

4. Kotvičník zemní

Kotvičník obsahuje důležité fytosteroly s pozitivními účinky na celé naše tělo. Snižují vysoký cholesterol, krevní tlak, upravují hormonální nerovnováhu a doporučují se také při ateroskleróze a ischemické chorobě srdeční.

Co potřebujete vědět o kotvičníku?

  • Jelikož kotvičník obsahuje velké množství alkaloidů, nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám. Vyhnout by se mu měly také malé děti a dospívající do 18 let.
  • Nejlepších účinků dosáhnete, když si v lékárně pořídíte tinkturu z kotvičníku zemního a budete si každý den pečlivě odměřovat denní dávku.

Stejně jako u ostatních bylinek chvilku trvá, než pocítíte pozitivní účinky. Když však vytrváte, budete se radovat ze skvělých výsledků.

Další 4 rychlé tipy pro snížení cholesterolu

1. Čekanka

Čekanka se osvědčila při léčbě mnoha civilizačních chorob. Pokud si budete čekanku dopřávat pravidelně, pozitivně ovlivníte hladinu škodlivého cholesterolu, zbavíte se zácpy a podpoříte činnost jater a ledvin. Skvělé je, že látky obsažené v čekance tuky z těla odvedou ještě předtím, než se stihnou uložit. Navíc stimuluje činnost žlučníku, působí detoxikačně a má blahodárný vliv na močové cesty a slinivku.

  • Kromě čekanky ve formě salátu můžete vyzkoušet také náhražku kávy, která se vyrábí z čekankového kořene nebo čaj ze sušené natě.

2. Lněné semínko

Lněné semínko působí při vysokém cholesterolu naprosto zázračně. Obsahuje totiž kyselinu linolenovou, která odstraňuje cholesterolové usazeniny z cév. Lněná semínka můžete zobat jen tak, nebo je přidat i do salátu, kaše nebo jogurtu.

  • Důležitá je v tomto případě pravidelnost a dávka ve formě 2 lžic denně.
  • Velkou službu vám prokáže také lněný olej, kterého stačí 2 lžičky každý den.

3. Česnek

Česnek působí jako lék téměř na všechny tělesné potíže. Snižuje také hladinu špatného cholesterolu a naopak zvyšuje hladinu toho dobrého, který zlepšuje stav našich cév.

Jak snížit cholesterol pomocí česneku?

Denně byste měli důkladně rozkousat a polknout 2 stroužky syrového česneku. Pokud se obáváte nepříjemného dechu nebo nemáte rádi typickou česnekovou chuť, poptejte se v lékárně. Potravinové doplňky s extraktem z česneku nemají sice takovou sílu jako čerstvý stroužek, ale i tak mají dobré účinky.

4. Zelený čaj

Skvělé výsledky má také zelený čaj, který oplývá spoustou léčivých účinků. Dodává tělu cennou energii, chrání tlusté střevo, snižuje hladinu krevního cukru a jeho pravidelné popíjení působí jako ochrana před zubními kazy. Málokdo však ví, že zelený čaj dokáže také snížit zlý cholesterol a posílit cévní stěny.

  • 1 šálek zeleného čaje denně podpoří zdraví celého našeho těla.
  • Při výběru čaje buďte ale pečliví a vybírejte jen ten nejkvalitnější zelený čaj bez dalších příměsí, aromat a barviv.
  • Spíš než klasické supermarkety proto doporučujeme navštívit specializovaný obchod s čaji.

Bylinky na snížení cholesterolu

  • Česnek je úžasný prostředek na čištění tepen. Studie prokázaly, že konzumace 2-3 stroužků česneku denně udržuje hladinu cholesterolu nízkou po delší dobu.
  • Cibule je výkonný lék na srdce a dokáže optimalizovat poměr dobrého a špatného cholesterolu - musí být ovšem syrová.
  • Podobně výkonná bylina na snížení cholesterolu, jako je cibule, je mnohem jemnější pórek.
  • Prokázaný je také blahodárný vliv citrusů. Doktor Gerda z Floridy zjistil, že dva grepy denně dokážou snížit cholesterol až o 20 %.
  • Hořec žlutý a zejména jeho kořen posiluje činnost jater, ale také snižuje cholesterol. Užívá se tak, že se denně po dobu 6 týdnů spolkne kousek kořene a zapije se vodou.
  • Hroznové víno dokáže optimalizovat poměr dobrého a špatného cholesterolu. Důkazem jsou Francouzi, kteří pijí hodně vína, tudíž alkoholu, který by cholesterolu moc prospívat neměl, ale ukázalo se, že mírné pití vína naopak prospívá.
  • Jedním z největších překvapení asi bude, že na snížení cholesterolu jsou velmi účinná i jablka. Když sníte denně 2-3 neoloupaná, budete mít hladinu cholesterolu optimální. Nejlepší jsou jablka nastrouhaná nebo čerstvá šťáva z nich.
  • Jalovec obecný chrání před usazováním cholesterolu v cévách.
  • Maralí nebo maralový kořen snižuje stejně jako další byliny na snížení cholesterolu nejen hladinu tohoto lipidu, ale také krevní cukr.
  • Také olivový olej podporuje vznik dobrého a tím snižuje obsah špatného cholesterolu. 1-2 lžíce olivového oleje denně podstatně vylepšuje krevní obraz u pacientů po srdečním infarktu.
  • Na zvýšený cholesterol účinkuje také pupalka dvouletá.
  • Pýr plazivý obsahuje inositol, který pravděpodobně stojí za jeho schopností snižovat hladinu cholesterolu v krvi.
  • Zelený čaj nejenže snižuje hladinu cholesterolu, ale také chrání organismus před nádory, snižuje krevní cukr a posiluje cévní stěny.
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky