65.Noční pocení

 

Starým a osvědčeným domácím lékem při nočním pocení je šalvěj, bylina, která se těší odedávna velké vážnosti a úctě. Spaří se ráno a pije nalačno a pomalu, delší dobu. Odstraní z těla látky, způsobující pocení.

Staré bylinkáře uvádějí jako osvědčený domácí lék proti této chorobě tuto bylinkovou směs připravenou z 200 g šalvěje, 20 g kontryhelu a 20 g přesličky. Směs se spaří, vyluhuje a pije pomalu před snídaní. Užíváme delší dobu. Bylinky posilují celý organismus a odstraňují i noční pocení.

Šalvěj lékařská

Šalvěj ve formě silic nebo čaje je extrémně přínosná při onemocněních plic a dýchací soustavy.

Napařování nad horkým vývarem z listů má výborné aromatické účinky na pročišťování přínosných dutin a také zmírňuje bolesti zanícených průdušek.


Které potraviny negativně ovlivňují to, jak se potíte?

Všímejte si více toho, co jíte

Prvním krokem ke snížení pocení je změna jídelníčku. Právě jídlo má na pot velký vliv, protože při trávení dochází ke zvyšování tělesné teploty, zvyšuje se srdeční frekvence a tlak. A při jakém jídle byste měli být obezřetní?

Pálivé papričky, chilli a kari koření:

Tato jídla obsahují kapsaicin, který může v ústech vyvolat receptory, aby informoval váš nervový systém, že je vaše tělesná teplota vyšší. Pak mozek vysílá signál do potních žláz, které mají za úkol tělo zchladit.

Cukr:

Cukroví, koláče, kečup, grilovaná omáčka a další potraviny s vysokým obsahem cukru mohou zvyšovat hladinu cukru v krvi, zvyšovat produkci inzulínu a podporovat pocení u citlivých jedinců.

Jednoduché sacharidy:

Chléb, těstoviny a potraviny obsahující jednoduché sacharidy se rychle rozkládají na glukózu a mají stejný účinek jako cukr.

Hotová jídla:

Smažená jídla, hotová jídla s dlouhou trvanlivostí a jídla s transmastnými oleji obsahují konzervační látky a další nezdravé sloučeniny, které mohou podporovat pocení.

Slaná jídla:

Nadměrné množství sodíku ze slaných potravin může vést k nerovnováze elektrolytů. Jediným způsobem, jak obnovit rovnováhu, je zvýšení příjmu tekutin. Snažte se udržovat spotřebu sodíku na 4 gramy (= 2 lžičky soli) denně!

Strava s vysokým obsahem bílkovin:

Konzumace příliš velkého množství bílkovin najednou může vyvolat tvorbu termogenního tepla a způsobit pocení.

Kofein:

I káva, zelený čaj nebo energetické nápoje zvyšují pocení.

Vyhýbejte se také pivu, vínu a destilovaným lihovinám. Alkohol zvyšuje tělesnou teplotu, rozšiřuje krevní cévy a podporuje tvorbu potu.


Jaké jsou příčiny nadměrného pocení?

Máme období léta a je zcela přirozené, že se potíme, protože tělo se potem ochlazuje. Nicméně někteří z nás mohou pociťovat až nadměrné pocení, které je velmi nepříjemné a komplikuje mnohým život. Nadměrné pocení nepodceňujte, může být totiž příznakem vážné nemoci.

Potíme se, pokud je naše tělo přehřáté nebo když jsme hodně ve stresu. Pokud se ale pocení vyskytne i v situacích, kdy k němu není důvod, jedná se o problém zvaný hyperhidróza nebo diaforéza.

Jaké nemoci mohou způsobit nadměrné pocení?

Existuje celá řada onemocnění, která mají za následek i nadměrné pocení. Mezi velmi časté patří onemocnění štítné žlázy. Její zvýšená funkce má za následek pocení celého těla.

Jakékoliv akutní nebo chronické virové a bakteriální onemocnění je spojeno s pocením, protože se nám zvýší teplota a často se budíme i v noci celí propocení. Zde můžeme zařadit záněty močových cest, ledvin i záněty vedlejších nosních dutin.

Dalšími onemocněními mohou být: cukrovka, roztroušená skleróza, nádorová onemocnění.


Nezapomeňte, že i některé potraviny či nápoje způsobují pocení. Potíme se, i když si dáme pár skleniček alkoholu nebo vypijeme čaj připravený z čerstvého zázvoru.

Co nám proti nadměrnému pocení pomůže?

Obecně platí, že pokud za nadměrné pocení může některé z onemocnění, tak pokud se podaří nemoc vyléčit, zmizí spolu s ní i nepříjemné pocení. Existuje ale několik rad, které pomohou nadměrné pocení omezit.

Čaje

Proti stresu je ideální fenyklový nebo mátový čaj. Je dobré ho vypít před spaním, abychom v klidu usnuli. Během dne nám od pocení pomůže šalvějový čaj.

Antiperspirant
Oblíbený pomocník, aplikujte ho vždy na suchou pokožku. Někteří používají antiperspirant i před spaním, pokud se hodně potí v noci. Dnes existuje řada antiperspirantů i s obsahem stříbra, které si dokonale poradí s bakteriemi v podpaží.

Voda

Dodržujte pitný režim. Pokud budete hodně pít, ochladíte tak tělo, které nebude mít potřebu se tolik potit.


Vyzkoušejte několik rad proti nadměrnému pocení. Pokud nedojde k jeho omezení nebo odstranění, je na místě vyhledání lékaře a zjištění příčiny. Nepodceňujte své zdraví, pokud vyléčíte nemoc, zbavíte se i otravného pocení.

Spousta léčivých účinků

V přírodním léčitelství je tato bylinka známá díky svým dezinfekčním, antibakteriálním a také antivirózním účinkům. Pokud nás přepadne rýma, kašel, nachlazení, angína nebo chřipka, tak je čaj ze šalvěje tím pravým pro naše tělo. Nálev z této rostliny je také vynikající jako kloktadlo při bolesti v krku nebo krvácení dásní.

Šalvěj má také blahodárné účinky na naše trávení. Pomáhá proti plynatosti, stimuluje trávení a funkci žlučníku. Je známým a fungujícím urychlovačem léčení žaludečních a střevních katarů a také otrav jídlem. Látky, které obsahuje, jsou také velmi efektivní při boji s nadměrným pocením. Proti tomu je nejlepší nálev, který se užívá v době potřeby jako čaj. Ten má i celkově uklidňující účinky na náš organismus, například při nervovém vypětí, stresu nebo nespavosti.

Jak bez chemie řešit nepříjemné noční pocení

I když je teplota v ložnici optimálně nižší, budíte se vinou propoceného pyžama? Ještě dnes učiňte určitá opatření a zbavte se návalů horka - bez chemických prostředků!

Noční pocení se vyskytuje jak u mužů, tak i žen. Často za ním stojí některé léky, jako jsou antidepresiva nebo medikamenty používané k léčbě cukrovky. U dam se pak hovoří o příznacích menopauzy, spojitost je tu však i s autoimunitními poruchami nebo "obyčejnou" horečkou. Jak se mokré pyžamo dá řešit? Začněte tím, že si koupíte jistý voňavý esenciální olej!


Levandule, vůně, která pomáhá

Do aromalampičky nebo difuzéru dejte pár kapek levandulového oleje, ideálně krátce před spaním. Tenhle zlepšovák ulevuje od stresu, podporuje spánek a celkově zklidňuje díky sedativním vlastnostem. Ve skutečnosti je to tak, že vyrovnává hormony způsobem, který bojuje proti nočnímu pocení. Nemáte-li aromku, "zakápněte" si polštář. Podobný účinek jako levandule má i šalvěj muškátová. Smíchejte ji s nosným olejem (například mandlovým nebo olivovým) a jemně vmasírujte na krk a chodidla (ráno a večer). Nebo se vydejte do kuchyně.


Všemocný zázvor

Na noční pocení se hodí i zázvor. Kousek nastrouhejte a přidejte do šálku horké vody. Necháte 5 až 10 minut louhovat a dochuťte medem. Ihned vypijte. A jak často nápoj pít? Třikrát denně. Zázvor je totiž přirozeným zdrojem fytoestrogenů, což znamená, že může vyrovnávat hormony, zabránit výkyvům nálad i zvýšené tělesné teplotě. Zázvor navíc má protizánětlivé vlastnosti, které bojují se záněty v těle.

Aloe vera

Sukulent aloe vera zastává funkci domácí lékárničky. Podporuje hojení jizev, odřenin, popálenin, léčí kožní infekce, tedy ekzém, plísně, akné, lupénku nebo pásový opar. Jeho účinky však sahají ještě dál. Fytonutrienty a fytoestrogeny v aloe vera pomáhají nejen při vyrovnávání hormonů, ale také snižují stres a zlepšují spánek. Opět totiž platí, že i v tomto případě můžete počítat se sedativními účinky i protizánětlivými účinky. Jednou denně vypijte šálek šťávy a těšte se z benefitů, které aloe přináší.

Lněné semínko

1 polévková lžíce lněného prášku, 1 sklenice teplé vody nebo mléka a med (volitelné). To je vše, co potřebujete v boji proti nočnímu pocení. Jednou denně do sklenice teplé vody nebo mléka přidejte lžičku lněného semínka, dobře promíchejte, necháte vychladnout a okamžitě konzumujte. Z jakého důvodu je to účinné? Lněná semena jsou plná prospěšných živin, jako jsou omega-3 mastné kyseliny, vláknina a lignany. Vědci je na základě jejich nutričního doporučují všem, kdo se potýkají s příznaky menopauzy, nočního poceni a návaly horka.

Potraviny zabraňující pocení

Voda s citronem

Pití vody s citronem má hned několik předností: citrony nám svou kyselou chutí pomáhají s detoxikací organismu, povzbuzují látkovou výměnu a celkově naše tělo a mysl osvěžují.

Jogurt

Ve většině případů si dáváme jogurt přímo z lednice, takže už při jeho konzumaci se cítíme příjemně ochlazení, což vede k nižšímu pocení. Samozřejmě můžete jogurt nahradit i jinými mléčnými produkty - důležité je, aby byly zakysané.

Zázvor

Zázvor je dokonalý všeuměl! Především v zimě je velkou podporou pro náš imunitní systém, ale v podobě čaje nás dokáže ve stresových situacích ochránit i od potu.


Šalvěj

Šalvěj vám pomůže nejen v nápoji, ale i v jídle. Díky svým éterickým olejům působí tahle bylinka na naše tělo jako zázračný prostředek proti pocení, a navíc uklidňuje naši nervovou soustavu. Kromě toho dokáže účinně bojovat s bakteriemi a záněty.

Mátový čaj

Právě v arabských zemích je trik pít horký čaj pro zchlazení velmi starý a vyzkoušený. Proto na něj sázíme i my! S mátovým čajem nemůžete šlápnout vedle, obsahuje totiž éterický olej mentol, který účinkuje na naše receptory na kůži, v ústech a v krku a vyvolává tak pocit chladu. Zkrátka na pot velmi účinná zbraň!

Rýže

Ačkoli při pomyšlení na rýži si představíme spíše sladké, lepivé, a především teplé pokrmy, jsou zrnka rýže díky svému obsahu cenných minerálů a vitaminů také velmi účinné proti pocení. Dokážou totiž vázat vodu v našem těle, takže se zkrátka nepotíme.

Čerstvé fíky

Vysoký obsah hořčíku, který fíky obsahují, snižuje pocení. Zázračný minerál, který najdeme i v semínkách, jádrech, ořeších, a dokonce banánech, reguluje navíc náš krevní tlak, podporuje prokrvení a posiluje imunitní systém.

Jezte ryby a ořechy. I tohle pomáhá

Omega-3 mastné kyseliny jsou zdravé tuky, které regulují širokou škálu tělesných procesů, včetně pocení. Jejich bohatým zdroji jsou sardinky, losos, makrela, hovězí maso, lněná i chia semínka, vlašské ořechy a mléčné výrobky. Obohaťte o tyto potraviny váš jídelníček, půjdete naproti nejen zdraví, ale také vyzrajete nad nočním pocením!

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky