32.Sauna - detox

 

Sauna - detox i relaxace v jednom

Pobyt v sauně a tudíž samotné saunování je pro lidské tělo, jakož i mysl velkým přínosem. Účinky saunování znali lidé už před tisíci lety na celém světě. Sauny byly oblíbené nejen pro jejich příznivý vliv, ale využívali se i z kulturních a náboženských důvodů.


Jak vznikla sauna?Původ saunování se datuje již před naším letopočtem, kdy se lidé ohřívali v jeskyních u ohně a také už tehdy věděli, že horké kameny dokáží déle udržet teplo. Později začali stavět speciální chatky, které můžeme považovat za předchůdce dnešních saun. Koncept sauny tedy vychází z tehdejšího vytápění příbytků. Velmi oblíbené byly sauny ve Finsku, odkud se rozšířily dále do Evropy. V této zemi se saunování stalo národním zvykem a mnozí si ho dopřávají každodenně. Sauny v podobě jaké známe dnes, pocházejí právě z Finska a také slovo sauna má finský původ.


Vliv saunování na organismusSaunování podporuje detoxikaci organismu, protože teplota v sauně způsobuje u člověka pocení, a právě přes pot se vyplavují toxiny z lidského těla.Vlivem tepla se zlepšuje krevní oběh a zrychluje metabolismus podobně jako při cvičení, což je velmi dobrý způsob jak podpořit hubnutí bez fyzické námahy. Vědci zjistili, že během 20 minutového saunování při teplotě přibližně 80 ° C, lidské tělo dokáže spálit až 500 kalorií.Pravidelné saunování omlazuje pleť, protože pokožka člověka je lépe prokrvená, což vede k odstraňování odumřelých a zrohovatělých vrstev kůže.Saunování je také velmi efektivní i po tréninku, protože urychluje zotavení unavených a namáhaných svalů, a to díky zlepšení cirkulace krve.Pobyt v sauně posiluje imunitní systém, protože v organismu dochází k tvorbě bílých krvinek, které bojují proti infekcím. Jelikož po saunování mají lidé vyšší počet bílých krvinek, jejich organismus je schopen rychleji se léčit a v podstatě zůstává imunnější.Organismus člověka má určitý práh tolerance tepla. Pravidelným saunováním dochází ke zvyšování této hranice, čímž se zlepšuje výkon a snižuje pocit únavy. Tento benefit ocení zejména lidé, kteří se věnují vrcholovým sportem.Saunováním se aktivují mazové žlázy v pokožce hlavy, čímž dochází k vylučování látek, které posilují a zkrášlují vzhled vlasů.


Typy saun


Švédská sauna 

Švédská sauna je poměrně zatěžující pro lidský organismus, protože je to suchá sauna s teplotou okolo 100 ° C - 110 ° C a minimální vlhkostí vzduchu, což je pro mnohé lidi velkou zátěží z důvodu horšího pocení a dýchání horkého vzduchu. Právě proto jsou v současnosti méně vyhledávané.


Finská sauna

Jak jsme zmínili výše, původ této sauny je ve Finsku, kde už po staletí je sauna označována jako dům určený pro lázně. Obyvatelé této skandinávské země si sauny staví doma a dopřejí si je denně. Odhaduje se, že ve Finsku je více než 3 miliony saun.Finská sauna je mírně vlhká a teplá. Teplota se v ní pohybuje kolem 75 ° C - 80 ° C a vlhkost vzduchu je okolo 80%. Tento klasický typ finské sauny je v současnosti velmi oblíbeným, a to zejména pro nepřítomnost vedlejších účinků ve srovnání se suchou (švédskou) saunou. Nachází se v ní pec s kameny, které se polévají vodou (nebo vodou s esenciálními oleji) nebo kombinovaná pec s parním generátorem pro vytváření páry. Po 5 - 20 minutách saunování je třeba organizmus zchladit studenou sprchou a tento proces je třeba alespoň dvakrát zopakovat.


Parní sauna

Počátky parní sauny se datují až do Římské říše, kdy byly velmi oblíbené parní lázně. O léčbě respiračních onemocnění pomocí parní lázně se zmiňoval i Hippokrates.Teplota v parní sauně dosahuje 45 ° C - 50 ° C s vlhkostí vzduchu až 100%. Pára se vytváří parním generátorem a do sauny se přivádí parovodem. Tento typ sauny je vhodný při onemocněních dýchacích cest a pro zvýšení léčebného efektu se přidávají do páry různé esenciální oleje nebo bylinky. Doporučená délka pobytu v parní sauně je 15 - 20 minut a po ochlazení vlažnou sprchou je možné tento proces opakovat třikrát.

Infrasauna

Tento typ sauny nevyužívá na vyhřívání pec, ale infračervené světlo, které zahřeje saunu na 40 ° C - 60 ° C. Paprsky infračerveného světla pronikají do hlubších vrstev těla a kromě detoxikace organismu, podporují i ​​spalování kalorií (až 800 kalorií za 30 minut).Infrasauna je vhodná i u lidí trpících různými onemocněními (revma, vysoký krevní tlak, astma), protože infračervené světlo léčí klouby, tlumí bolest a je vhodná i před rehabilitačními cvičeními.

V této sauně je možné strávit až 35 minut a není potřeba po proceduře zchladit organismus.


Správné saunování

Pozitivní účinky sauny dosáhneme pouze správným saunováním. Saunu není vhodné navštěvovat pokud jsme požili alkohol nebo jsme přejedení, či nemocní. Důležité je dodržovat i pitný režim, nejlepší je minerální voda, protože zvýšeným pocením naše tělo vyplavuje kromě vody i minerální látky.Do sauny vcházejte osprchování, vysušení do sucha a nazí - je však povoleno mít na sobě plachtu. Po saunování se nedoporučuje kombinovat všechny typy saun a plavání v bazénu.


Je sauna vhodná pro každého?

Saunování není vhodné pro každého člověka i když má mnoho blahodárných účinků na lidský organismus. Sauna se nedoporučuje při některých kožních onemocněních (ekzémy), při menstruaci, respiračních onemocněních (astma), neurologických onemocněních (epilepsie), kardiovaskulárních onemocněních, onkologických onemocněních (zhoubné nádory) a jiné. Vždy je však důležité poradit se s lékařem, zda je ve vašem případě sauna vhodná.


6 nesporných výhod saunování aneb proč byste měli chodit do sauny pravidelně


  1. Chcete očistit své tělo od škodlivých těžkých kovů? Pak zkuste saunování, které je nejlepším a nejbezpečnějším způsobem, jak toho dosáhnout. Při vysokých teplotách se vaše tělo prohřeje a spustí očistný proces, což znamená jediné - začnete se potit. S potem však budou z vašeho těla odcházet i těžké kovy jako je nikl, rtuť, měď, olovo a další chemikálie. Pokud si tedy chcete zachovat pevné zdraví, pravidelné zbavování těžkých kovů je zcela zásadní.
  2. Pravidelným saunováním rozpohybujete a posílíte imunitu. Jelikož se v sauně vystavíte zvýšeným teplotám, tělo spustí přirozený proces hojení. To znamená zrychlení krevního oběhu, nastartuje to tvorbu bílých krvinek, které tělu pomáhají v boji s viry a infekcemi, a buňky budou distribuovat větší množství kyslíku.
  3. Veškerá energie a chuť do života vychází zevnitř. Saunováním zregenerujete tělo a také zamezíte poškození svalstva. Pro tělo to bude příjemný trénink, při kterém se protáhnou všechny svaly.
  4. Díky zvýšené teplotě se do těla vyplaví obrovská dávka endorfinu, díky čemuž se naše nálada zlepší. Endorfin působí i jako analgosedativum, což tlumí bolest, zklidňuje mysl a navozuje pocit relaxace. Také pomáhá obnovit duševní vyrovnanost a také se zbavíte stresu.
  5. Když se po pobytu v sauně ochladíme ve studené vodě, zvýší se tím hladina endogenních detoxifikačních enzymů a dokonce i hladina růstového hormonu. Takové látky jsou odpovědné za růst a produkci nových buněk. Obnovují tedy buňky, což prospívá celkové vitalitě těla.
  6. Další výhodou saunování je zlepšení koncentrace, zvýšená mentální kapacita, obnova kognitivního zdroje a lepší soustředěnost. V sauně, při krátkodobém zvýšení teploty, se mozek dostane do stavu neurogeneze, při němž vznikají nové mozkové buňky.
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky