34.Imunita

 

Imunita - zázrak organismu

Imunita je schopností organismu rozeznat choroboplodné zárodky a zneškodnit je. Obrannyschopnost organismu nejčastěji oslabují virové infekce, prochladnutí, ale i vyčerpání a stres. Riziko nákaz výrazně snížíte, osvojíte-li si zdravé návyky.

Náchylnost k nemocem nezávisí jen na imunitním systému, ale i na celkovém zdravotním stavu a dobré kondici, proto jsou nejvíce ohrožené malé děti, nemocní a starší lidé, silní kuřáci a alkoholici.

Na správném fungování imunity se podílí několik orgánů - mandle v krku, brzlík, slezina, mízní tkáň a uzliny, kostní dřeň.

Oslabení imunitního systému

  • virové infekce
  • vyčerpání (těžká fyzická práce, vrcholový sport, časté ponocování)
  • prochladnutí
  • znečištěné ovzduší
  • nesprávná strava
  • nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu
  • stres
Imunitní systém nefunguje vždy pro blaho organismu. V některých vážných případech se může obrátit i proti organismu - tzv. autoimunita. Například přechození chřipky může mít za následek závažné chronické komplikace, jako jsou zánět srdečního svalu, zápal plic i selhání srdce u starších lidí. Výjimkou nejsou ani revmatická nebo autoimunitní onemocnění.


Udržte si zdravý imunitní systém

  • jezte lehkou stravu, dostatek zeleniny a ovoce
  • pohybujte se na čerstvém vzduchu
  • dbejte na teplotu a vlhkost vzduchu v místnostech
  • nekuřte
  • omezte spotřebu alkoholu

Každé ráno skleničku a imunita se vám vrátí zpět. Nemoci vás budou zdaleka obcházet!

Vaše střeva jsou centrem vašeho imunitního systému. Pokud ty nefungují tak, jak mají, tělo ochabne, unaví se a vy budete náchylnější na různé nemoci.

Někoho trápí pravidelné bolesti žaludku, problémy s pokožkou, zatímco jiní mají například závratě.

Vyvážení celkové flóry je jednoduchým řešením pro tyto problémy. Dobré bakterie udrží zdraví celého imunitního systému.

Jablečný ocet v surové formě obsahuje látky, které obsahují kyselinu octovou, která úspěšně ničí špatné bakterie a dodává ty dobré.

Takovou je i kurkuma, která je jednou z nejúčinnějších bylin. V boji proti zánětu vyhrává kurkuma, která je královnou na tento problém.

Obsahuje mnoho antioxidantů, bojuje proti zánětu, léčí syndrom dráždivého tračníku a v kombinaci s kajenským pepřem má ještě i silné antiseptické a protizánětlivé vlastnosti k léčbě střevních potíží.

Med dodává tělu minerály a enzymy a zklidňuje tak celý organismus. Tento silný imunitu posilující nápoj pomáhá v trávení, dodává probiotika do střev a léčí i pálení žáhy. Připravte si tento nápoj doma i Vy!

ingredience:

1 čajová lžička kurkumy

1/4 šálku jablečného octa

1/4 šálku medu

1/8 čajové lžičky kajenského pepře

4 šálku filtrované vody

Filtrovanou vodu ohřejte v hrnci a po odložení z plotny do ní přidáme med. Dobře ho promícháme, aby se rozpustil a přidáme kurkumu, jablečný ocet a kajenský pepř.

Potom nalijeme do džbánku a necháme v lednici alespoň 2 hodiny, aby se nápoj ochladil. Pije se ráno, jednorázově, jako panák, na lačno 5 dní za sebou.

https://prirodajelek.cz

9 bylinek, které regenerují plíce, potlačují infekce a zvyšují imunitu

Vždy když vás postihne kašel, rýma nebo ucpaný nos, nesahejte hned po lécích z lékárny. Namísto nich zkuste nejprve vyzkoušet přírodní alternativy.

Existuje množství rostlin a bylinek, které zmírňují symptomy infekcí dýchacích cest a předcházejí tak vzniku dalších komplikací.

Dnes vám prozradíme 9 takových bylinek, které posilují imunitu, regenerují plíce, pročišťují průdušky a potlačují infekce.

1) Máta peprná

Máta obsahuje účinnou látku mentol, který uvolňuje stažené svaly respiračního systému a umožňuje tak snadněji dýchat a odvádět ven nahromaděné hleny.

Máta je také bohatá na antioxidanty, které pomáhají předcházet mnoha onemocněním.

2) Kořen divokého celeru (Ligusticum porter)

Tato rostlina obsahuje kafr a další látky, které podporují zdraví plic, zlepšují cirkulaci krve a usnadňují dýchání.

3) Eukalyptus

Výtažky z eukalyptu se dnes přidávají do mnoha pastilek a sirupů proti kašli, protože obsahují látku cineol.

Tato přírodní substance bojuje s ucpanými dýchacími cestami, potlačuje kašel a odstraňuje záněty v nosních dutinách. Antioxidanty z eukalyptu zase posilují imunitní systém.

4) List jitrocele (kopinatý i širokolistý)

Jitrocel je bohatý na mocné antibakteriální, protizánětlivé a antimikrobiální látky.

Pomocí něj byste měli být schopni zmírnit suchý kašel, vyléčit plicní infekce a podpořit produkci hlenů, aby se plíce a dýchací cesty snadněji zbavovali nečistot.

5) Šalvěj lékařská

Šalvěj ve formě silic nebo čaje je extrémně přínosná při onemocněních plic a dýchací soustavy.

Napařování nad horkým vývarem z listů má výborné aromatické účinky na pročišťování přínosných dutin a také zmírňuje bolesti zanícených průdušek.

6) Lékořice

Lékořice podporuje odstraňování hnisavých hlenů, regeneruje sliznice a podporuje imunitu.

Kromě onemocnění plic a hrdla je vhodné i při žaludečních potížích. Pomáhá odstraňovat hleny a tiší podráždění sliznic.

7) Tymián

Tato všestranná bylinka se používá k léčbě ucpaných dýchacích cest, za což vděčí svému mocnému antiseptickému éterickému oleji.

Tymián je silným přírodním antibiotikem a antimykotikem. Pití tymiánového čaje pomáhá čistit plíce od bakterií a virů, které jsou příčinou infekcí.

8) Divizna

Divizna efektivně čistí dýchací cesty od nadměrných hlenů a zprůchodňuje ucpané dýchací trubice v průduškách.

Kromě toho účinně zmírňuje záněty v celém dýchacím systému. Pro přípravu silného bylinného čaje se používají listy i květy.

9) Oregano

Vitamíny, živiny a antioxidanty, které se nacházejí v této přímo zázračné bylince, velmi účinně posilují imunitu.

Nejhodnotnější z těchto látek jsou carvacrol a kyselina rozmarýnová.

Jde o přírodní "zprůchodňovače" dýchacích cest, aby jimi vzduch snadněji proudil. Navíc mají i antihistaminové účinky, čili zmírňují alergické reakce.

Oregano je celkově extrémně užitečnou bylinkou na podporu zdraví dýchacího systému.

Které bylinky jsou nejlepší pro posílení imunity?

Třapatka nachová

Třapatka nachová, kterou spíše známe pod svým latinským názvem Echinacea, je spojována především s obranyschopností organismu. Kromě toho má však tato rostlina další léčivé účinky. Účinně ničí viry, bakterie, plísně a neméně známý je také její léčebný účinek při nádorových onemocněních. Užívat ji lze při nachlazení, chřipce, kašli, kožních potížích nebo při zánětech močových cest. Taktéž tiší bolest a pomáhá při otravách potravinami.

Rakytník řešetlákový

Na podporu imunitního systému je výborný i rakytník, přičemž využívanou částí rostliny jsou především její plody. Ty je možné použít jak čerstvé a sušené, ze semen lze zase dělat olej. Rakytník je zároveň cenným antioxidantem a obsahuje vitamin C, A, E a kyselinu listovou. Používat jej můžete nejen v případech oslabení organismu, ale i při poruchách metabolismu.

Šípek

Šípek je známým zdrojem vitaminu C a zároveň nás zbavuje volných radikálů a zpomaluje stárnutí buněk. Ze šípku je vhodné vařit čaj nebo vyrábět sirupy, kdy se vitamin C neničí tepelnou úpravou.

Kopřiva

Kopřiva je důležitou součástí detoxikačních čajů a často doporučovanou bylinou při nejrůznějších detoxikačních kúrách. Navíc obsahuje řadu minerálů a vitaminů a její výhodou je, že je možné ji zpracovat i do pokrmů.

Kustovnice čínská

Kustovnice čínská neboli goji je taktéž výborným antioxidantem. Plody kustovnice obsahují osmnáct druhů aminokyselin, dvacet jedna stopových prvků a velké množství beta-karotenu. Doporučuje se konzumovat při jakémkoli onemocnění či oslabení organismu, rovněž preventivně. Působí proti stárnutí, posiluje obranyschopnost organismu, pomáhá při alergiích a astmatu, odbourává alkohol z těla, posiluje činnost jater a ledvin a podporuje tvorbu červených krvinek.

Meduňka

Meduňka je mimořádným lékem na uklidnění celého organismu. Kromě toho, že působí na nervovou soustavu a psychiku, léčí i všechny orgány těla, uvolňuje křečovité stažení způsobené nervovým vypětím, uklidňuje bušení srdce, dýchací a zažívací orgány. Také tiší záchvaty kašle a uvolňuje křeče v žaludku

Posílit imunitu není tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát

Asi nikdo netouží být často nemocný. Jenže jak přežít sychravé počasí a všechny ty chřipkové epidemie bez úhony? Jedině tak, že budete posilovat svou imunitu. Díky tmu se vyhnete i pracovní neschopence a pověsti, že sedíte víc doma, než v práci.

1. Pozor na přemíru cukrů

Zdravý a vyvážený jídelníček je základ. Vysoký příjem cukru oslabuje imunitu, jelikož cukry konkurují vitamínu C. Ale pamatujte také na to, že citrusy se moc k doplnění vitamínu C v zimním období nehodí - citrusy patří do skupiny ochlazujících potravin. Tudíž místo, aby vám citron pomohl léčit nachlazení, může situaci ještě i zhoršit. Výtečné je bobulovité ovoce, kapusta, česnek, cibule, kyselé zelí, šípkový čaj nebo džem, rakytníkový sirup.

2. Pohyb

Imunita je spojená nejen se zdravým zažíváním, což ovlivníte jídelníčkem, ale také s nervových, pohybovým a kardiovaskulárním systémem. To znamená, že pokud budete líní, bude líný i váš imunitní systém. Hýbejte se pravidelně minimálně půl hodiny denně a začněte trávit více času na čerstvém vzduchu.

3. Pitný režim

Jestliže vypijete jen velmi málo tekutin, pak nemůžete očekávat, že váš imunitní systém bude fungovat naplno. Nečekejte na žízeň, to už je totiž volání vašeho těla o pomoc. Vypijte přibližně 2 litry vody za den. Buď si pitný režim hlídejte pomocí aplikace nebo vypijte sklenku vody hned ráno, pak před snídani, po snídani a následně vždy před a po hlavním jídle a dvě hodiny před spánkem. To vychází za 8 sklenek za den.

4. Vyhněte se stresu

To se možná dobře radí, ale hůř provádí. Nicméně lidé, kteří zdravě jedí, sportují a dodržují spánkovou hygienu vám potvrdí, že jsou vůči stresu víc imunní, než lidé, kteří se zdravému životnímu stylu z různých důvodů brání. Je mnohokrát vědou potvrzeno, že naše psychika ovlivňuje imunitu. Při dlouhodobém stresu se snižuje produkce cytokinů, což z nás činí snadnou oběť pro nemoc. Zkuste zpomalit, začít praktikovat meditace, dechová cvičení, jógu. Cokoliv, co vám pomůže zmírnit stres.

5. Zdravý spánek

Spát jako Šípková Růženka je snem každého. Jestliže nedodržujete zdravé stravování, pravidelně necvičíte, kouříte, máte nedostatečný pitný režim, jste často a hodně ve stresu, pak není divu, že máte problémy ze spánkem. Jedno souvisí s druhým. Nedostatek spánku vytváří stresové hormony - trochu jako začarovaný kruh. Pokud chcete zažít zdravý spánek 7 až 9 hodin vkuse, budete muset začít dodržovat zásady zdravého životního stylu, což posílí i vaší imunitu.

6. Otužování

Jestli vám něco pomůže posílit imunitu, pak je to mimo výše uvedených bodů také otužování. To by mělo být vaší prioritou. Otužování neposiluje pouze imunitu, ale i vašeho ducha. Opustit zónu komfortu a pustit na sebe proud ledové vody, to už vyžaduje tvrdou náturu a sebedisciplínu. Víte, že sparťane už od malička takto utužovali své děti? Hned po narození je ponořili do ledové vody. Neříkáme, abyste praktikovali totéž, ale o zdravotních bonusech otužování bylo již napsáno mnohé. Pro každého otužilce je rýma neznámý pojem.

7. Doplňky stravy

Jestliže nejste schopní doplnit potřebné minerály, vitamíny, probiotika a další důležité živiny stravou, pak sáhněte po doplňcích. Určitě to však neznamená, že máte polykat hrsti pilulek, sypat do sebe protein či kolagen po hrstech a pít jen šumivé nápoje s vitamíny. Doplňky stravy mohou mít různou podobu a hodit se mohou například v době po léčbě ATB, po operacích apod.

Případně je lze přidávat do jídel (smoothie, kaší) v podobě sušeného prášku z nějakého ovoce, mořských nebo sladkovodních řas. Některé doplňky mohou mít i příchuť a doladí chuť vašeho jídla. Doplňky stravy můžete i různě střídat nebo je užívat v době, kdy cítíte potřebu posílit imunitu. Vybrat si můžete i víc přírodní cestu formou bylinek a vzácných rostlin.

https://svetkreativity.cz

Na správném fungování imunity se podílí několik orgánů - I Například přechození chřipky může mít za následek závažné chronické komplikace, jako jsou zánět srdečního svalu, zápal plic i selhání srdce u starších lidí. Výjimkou nejsou ani revmatická nebo autoimunitní onemocnění.


Bylinky na posílení imunity

Naše schopnost imunity je částečně dána geneticky, ale také závisí na způsobu našeho života. Vliv na ni má naše fyzická aktivita, míra stresu, kterému jsme vystavováni a spousta dalších faktorů. Pokud je naše imunita slabá, mohou nám pomoci bylinky na posílení imunity.

  • Aloe vera náš organismus čistí a posiluje. Čistí tělo od toxinů a tím ho zbavuje zátěže.
  • Česnek, cibule a křen jsou jednak zdrojem vitamínů a minerálů, ale také jde o přírodní antibiotika.
  • Echinacea je svou schopností posilovat imunitu proslulá. Dokonce se někdy používá i jako podpůrný prostředek v boji s rakovinou.
  • Eleuterokok ostnatý zvyšuje obranyschopnost našeho organismu zejména před stresem.
  • Jinan dvoulaločný má posilující vliv na imunitu a funguje také jako antioxidant a stimulant krevního oběhu.
  • Kopřiva je součástí čistících čajů a doporučuje se pro detoxikační kůry.
  • Kustovnice čínská je detoxikační a antioxidační bomba, která posiluje obranyschopnost organismu.
  • Lapacho odstraňuje z těla těžké kovy, normalizuje činnost orgánů a pomáhá likvidovat nežádoucí mikroorganismy.
  • Lichořeřišnice je zdrojem vitamínů a minerálů, ale také má antibiotické účinky. Funguje dobře jako léčba mnoha nemocí, ale také jako prevence.
  • Šalvěj, tymián, meduňka a máta jsou bylinky na posílení imunity a velmi šetrná přírodní antibiotika. Čaj z nich pomáhá léčit angínu nebo chřipku, ale slouží i jako prevence.
  • Šípek je zdrojem vitamínu C, který je pro imunitu zcela nezbytný. Zároveň jde i o antioxidant, který zpomaluje stárnutí buněk.
  • Rakytník řešetlákový je skvělým stimulantem imunity. Jeho plody jsou plné vitamínu C a antioxidantů.
  • Ženšen má účinky na obranyschopnost organismu, které jsou dokázány studiemi.

Posilujte svou imunitu

Počasí k nám už delší dobu není příliš shovívavé. Pomalu vytahujeme rukavice, kabáty a šály. Ráno se probudíme do mrazu, přes den přecházíme z tepla do zimy a naše imunita trpí. Jestliže nechcete neustále prohrávat boj s nachlazením, čtěte dále. Poradíme vám, jak si posílit imunitu a vyhnout se tak nemocím.

Hlavním úkolem imunitního systému je obrana proti nejrůznějším virům, bakteriím, toxinům a alergenům. Na odolnost organismu má vliv jak vnitřní prostředí organismu, tak i vnější vlivy. Je patrné, že nachlazením a chřipkovými stavy trpíme ve větší míře především na jaře a na podzim, kdy dochází k náhlým teplotním rozdílům a kdy je vnější prostředí ideální pro rozmnožování výše zmíněných patogenních organismů. A právě v tomto období je nutné našemu organismu pomoci. Celých 70% našeho imunitního systému sídlí v našem zažívacím traktu, proto je správné stravování velmi důležitou složkou prevence proti nejrůznějším onemocněním. Dalšími důležitými složkami prevence je pohyb, dodržování pitného režimu, otužování a užívání správných potravinových doplňků - především vitaminů a bylin.

Zdravá a vyvážená strava

Základem je celoroční zdravé stravování s omezením živočišných bílkovin a tuků, mléka a mléčných výrobků, škodlivých konzervantů, bílého cukru a bílé mouky. Důležité je také pravidelně snídat a doplňovat tekutiny. V tomto období je vhodné pít bylinkové a zelené čaje nebo ovocné šťávy. Potěšíme ale i milovníky vína. Sklenka vína (nejlépe červeného) je optimálním množstvím alkoholu, které zdraví neškodí, ale naopak prospívá. Víno obsahuje zejména polyfenoly, látky s protirakovinným účinkem, a účinné antioxidanty, které zpomalují stárnutí buněk a zvyšují imunitu.

Pravidelný pohyb a otužování

Ačkoliv počasí zrovna nevybízí k procházkám, přemožte svou lenost a skepsi a zajděte se provětrat společně s vaším domácím mazlíčkem nebo přáteli. Snažte se každý den po probuzení protáhnout tělo, nebo si alespoň dvakrát týdně zajděte zaplavat či zacvičit jógu. Několik let přetrvávající způsob prevence - otužovánístále platí. Po každé koupeli se oddejte vlažné sprše. Ze začátku pomalu přecházejte z teploty vody, na kterou jste zvyklí, až k vlažnější. Postupem času se tento rituál stane pravidelností a nebudete se bránit chladnější teplotě vody. Vlažnou sprchu je vhodné si dopřát především ráno, kdy "startujeme" organizmus. Když poté vyjdete z domu do mrazivého počasí, bude pro vás okolní teplota přijatelnější.

Vitamíny a bylinky - zázrak přírody

S posílením imunity nám může pomoci nespočet potravinových doplňků. Vybírejte tablety s obsahem komplexního souboru vitamínů. Prospěšné pro imunitu jsou především vitamíny A, B6, C, E, zinek a selen. Z bylin je prospěšná echinacea (třapatka nachová), aloe vera, kopřiva, šípek a ženšen. Výbornými zdroji vitamínů a minerálů jsou také česnek a cibule. Jsou navíc i přírodním antibiotikem, můžeme je použít jako doplněk stravy při nemocích, ale také jako prevenci před nimi.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky