71.Bylinky proti vírům

 

Bylinky proti virům aneb účinná přírodní antivirotika

K léčbě viróz nemá medicína tak dobré prostředky jako jsou antibiotika v léčbě bakterióz. Je zde důležitá podpora vlastní imunity a regenerace pacienta. Existují však bylinky a rostlinky, které nám mohou pomoci zlepšit léčbu viróz nebo viróze předcházet.

Třapatka nachová (echinacea)

Mezi nejúčinnější přírodní pomocníky, které pomáhají zatočit s virovými infekcemi, nepochybně patří echinacea, tedy rostlina, jež se nazývá třapatka nachová. Nejenže se totiž řadí mezi efektivní přírodní antibiotika, ale obsažené fytochemikálie spolehlivě účinkují právě při virových infekcích. K tomuto účelu už ji ostatně používali domorodí Američané, neboť rostlina původně pochází ze severozápadu USA. A navíc musíme doplnit, že se echinacea podílí i na zvýšení imunity.

Dubové kapky

Další účinným přírodním antivirotikem jsou dubové kapky, které obsahují nejen výtažek z dubu, ale rovněž mnoho bylinek, jako je řepík, heřmánek, lopuch, levandule nebo šalvěj. Jsou přitom nepostradatelným společníkem nejen doma, ale také na cestách. Kromě toho, že se podílí na hojení drobných ran a jiných kožních potížích, dokážou eliminovat potíže při nástupu nemoci. Pokud vás tedy začíná sužovat onemocnění virového původu, pořiďte si právě dubové kapky.

Šalvěj lékařská

Mezi účinné bylinky proti virům nepochybně patří i šalvěj lékařská, která je z hlediska léčivých vlastností považována za jednu z nejvšestrannějších rostlin vůbec. Nejenže ji lze použít na různé problémy s dutinou ústní a pokožkou, ale má také široké vnitřní uplatnění, což platí především pro nať a listy. Ty mj. působí antiviroticky, antibakteriálně a protizánětlivě. Antivirové vlastnosti šalvěje lékařské jsou přitom přisuzovány zejména sloučeninám, jako je obsažený salviol.

Bez černý

Mezi přírodní pomocníky proti virům se řadí i bez černý, kterému se lidově říká i bezinka, přičemž jsou tak označovány i jeho plody. Uplatnění ovšem nacházejí rovněž listy. Tyto části byste ovšem před použitím měli tepelně upravit, protože čerstvé plody a listy jsou mírně jedovaté. Teplo ovšem takové účinky eliminuje. Jednotlivé části bezu černého působí např. proti zácpě a nadýmání, ale uplatnění mohou nalézt i při horečkách z nachlazení, při nichž mj. účinkuje nálev s květy.

Dobromysl obecná (oregano)

Dobromysl obecná neboli oregano u nás patří mezi nejpoužívanější druhy koření a využívá se např. k dochucení polévek a omáček. Navíc bývá součástí provensálského koření. Kromě toho, že dodává pokrmům jedinečnou chuť, se jedná rovněž o účinnou léčivku. Tak např. působí kladně na psychiku, když dokáže zklidňovat, a pozitivní vliv má rovněž při nespavosti. Studie navíc zjistily, že obsažené látky jako karvakrol mají velmi dobré antivirové vlastnosti.

Další bylinky proti virům

Kromě oregana patří mezi účinná přírodní antivirotika rovněž další známé koření, totiž bazalka. Některé druhy navíc zvyšují imunitu. Vyzkoušet je možné rovněž lichořeřišnici, o níž se dokonce říká, že má až zázračné účinky na lidské zdraví. Na celou řadu obtíží včetně virů, zánětů a bakterií účinkuje i měsíček lékařský. Využít lze ovšem nejen bylinky, ale třeba také houby. Zajímavé antivirotické účinky má kupříkladu žampion zahradní, který přitom patří v ČR k nejoblíbenějším houbám.

https://www.bylinkovo.cz


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky