112.Bolest v kříži

 

Bolest v kříži: Jak tuto civilizační nemoc zvládnout?

Bolest v kříži je něco, s čím podle statistik setkává čím dál tím více lidí všeho věku. Je to nepříjemná a obtěžující záležitost, která je ve většině případů způsobená naším vlastním přičiněním. A jak se jí efektivně zbavit, nebo ještě lépe, jak jí kompletně předejít? Na to se podíváme v našem článku.

Mnoho z vás zná tento problém jistě daleko lépe, než byste si sami přáli. Podle všeho trpí bolestí v kříži téměř každý druhý člověk v naší populaci, především pak lidé, kteří překročili třicet let. Bohužel se toto civilizační onemocnění nevyhýbá ani lidem daleko mladším, už dávno se nejedná jen o příznak stárnutí. Jde se o záležitost především posledních desetiletí, za kterou si můžeme do značné míry sami. Na vině je pak především náš životní styl.

Bolest v kříži

Bolest v kříži je ve valné většině způsobená špatnými pohybovými návyky a životním stylem. Jako nejlepší řešení se proto nabízí tyto dvě roviny vyladit tak, aby nám obtěžující bolest nehrozila, či abychom se jí zbavili, pokud problém již nastal. Pomoci nám v tom může mnoho věcí, od správné židle po kvalitní matrace.

Tato bolest se spolu s bolestí hlavy řadí k vůbec nejčastějším obtížím, jakým v dnešní době musíme čelit, někteří prakticky denně. Bolest v kříži je daleko více obtěžující v tom, že se týká celého našeho těla, snižuje se kvůli ní celková funkčnost a pohyblivost našeho těla. Výrazně tak ovlivňuje kvalitu našeho každodenního života. Někteří lidé se obávají i toho, že je bolest zad v kříži příznakem nějakého závažnějšího onemocnění, ale je tomu tak jen ve výjimečných případech - pokud by tomu tak bylo, jednalo by se s největší pravděpodobností o nemoc páteře.

Vznik bolesti

Je dobré vědět, jak vůbec bolest v kříži vznikne. Nejčastěji vzniká v meziobratlových ploténkách a dále postupuje a zasahuje do dalších částí páteře. Jak víme, všechny části našeho těla potřebují adekvátní množství živit, stejně tak i meziobratlové ploténky. Výživu do nich dostáváme pohybem, v tomto případě zejména tím nejpřirozenějším: chůzí. Ploténky jsou tak zatěžovány střídavě a živiny mohou plynule pronikat na místa, kde je jich potřeba. Logicky tak nedostatek pohybu vede k tomu, že se k ploténkám dostává menší množství výživy. Či ještě hůře, špatnou pozicí zad tok živin ještě dále blokujeme či mu jinak znesnadňujeme cestu. Dochází ke ztrátě pružnosti, kostnatění a pohybovému omezení, které nám právě působí onu nepříjemnou bolest.

Jak bolesti předejít

Daleko lepší než řešit, co si s bolestí počít, je vůbec ji neprožít. Prevence je to nejlepší, co pro sebe a pro svá záda můžeme udělat a nakonec, netýká se to jenom našich zad. Bolest v kříži pramení ze špatného životního stylu, proto je při její prevenci důležité do svého života zařadit pravidelnou fyzickou aktivitu, která příznivým způsobem zapojí do hry různé svalové skupiny. Nejvíce byste se měli zaměřit na svaly zad, břicha a dolních končetin. Ale pozor, přílišná zátěž by mohla mít opět opačný účinek, všeho s mírou. Pohyb podpoří celé vaše tělo, budete ve formě a vyhnete se tak i dalším bolestem a obtížím.

Pohyb, či spíše jeho nedostatek, ale není to jediné, co nám může bolest v kříži snadno přivodit. Během prevence věnujte pozornost i svého pracovišti, především pak sezení u stolu. Většina dnešní populace má sedavé zaměstnání u počítače a ve své židli tráví mnoho času. Poté přijdou domů a často znovu zasedají ke stolu, přičemž valná většina nesedí správně. Pro bolest v kříži je špatné sezení jako dělané, zvláště v takové denní frekvenci. A jak tedy správně sedět? Nastavte si židli do takové výšky, abyste pohodlně dosáhli na všechno příslušenství na stole, které budete potřebovat, a vaše předloktí stále zůstalo ve vodorovné poloze. I opěrka židle je důležitá, zde se vyplatí investovat. Pamatujte, že s koupí kvalitní židle s dostatečnou oporou pro celou šířku vašich zad si nejen zpříjemňujete sezení, ale také zlepšujete situaci svojí páteře, která se vám odvděčí svým bezbolestným fungováním. A pokud už během vaší práce nastane moment bolesti, jednoduše vstaňte, změňte polohu, procvičte se, protáhněte si svaly. Dělejte si přestávky.

V neposlední řadě je vhodné věnovat pozornost i místu, kde spíte. Také zde musí být páteř v dobré poloze a vhodném postavení. Polštáře i matrace by měly být kvalitní, nejlépe uzpůsobené pro podporu páteře.

Zvládání bolesti - léčba

Možná už se vám bolesti v kříži projevily i přesto, že poctivě plníte vše dříve zmíněné. Možná se vám objevily právě proto. Jak to řešit? Určitě není dobré zádové svaly nějak šetřit, naopak. Svaly se musí vrátit do normálního režimu, musí pracovat. Doporučují se proto jednoduché cviky. Střídejte pohybovou aktivitu s odpočinkem, záleží i na vaší stravě - jezte přiměřeně, pokuste se ze svého jídelníčku vyřadit, nebo minimálně omezit příjem sladkostí a tučných jídel (uzeniny, tučná masa, máslo). Ani stres nepomáhá, stejně tak nepřiměřená psychická nebo fyzická aktivita vám bolest jen zhorší. Je dokázáno, že mnoho bolestí páteře přímo souvisí s vaším psychickým rozpoložením a napětím v těle. Vyčerpání obtíže jen zhoršuje, stejně jako vztek.

Někdy se stává, že jsou bolesti tak nesnesitelné, že zamezují i činnostem jako je samotný odpočinek či spánek. To je velký problém, jelikož spánek je pro regeneraci celého těla naprosto klíčový. V takovém okamžiku je vhodné sáhnout po přípravcích na tišení bolesti, ale nejedná se o dlouhodobé vyhovující řešení. Už kvůli možnému vzniku závislosti. Využijte léky jako prostředek pro překonání nevydržitelných obtíží a navažte s upravením životního stylu, jak bylo popsáno v předchozích krocích. Bolest se zmírní a léky nebudou potřeba. Pomoci může kromě léků také aplikace suchého tepla - sauna, infralampy nebo hřejivé náplasti či analgetické masti.

Jednoduché cviky - První pomoc proti bolesti

Existuje několik jednoduchých cviků, které vám mohou od bolesti v kříži pomoci, ať už v dlouhodobějším měřítku, nebo okamžitě. Všechny popsané cviky se provádějí vleže na zádech na podložce.

  1. Položte ruce vedle těla dlaněmi na zem, narovnejte nohy. Nadechněte se a s výdechem zvedněte hlavu z podložky. Bradu se pokuste přiblížit hrudníku. Pohyb opakujte.
  2. Pokrčte nohy, ruce na hrudníku překřižte. Nadchněte se a s nádechem zvedněte pomalu trup z podložky. Pohyb zastavte v momentě, kdy nad zem zvednete lopatky, a vraťte se do výchozí polohy.
  3. Upažte ruce, aby s tělem sevřely pravý úhel. Narovnejte levou nohu, pravou pokrčte v koleni a kyčelním kloubu do pravého úhlu. Nohu spolu s tělem vyrotujte do leva, zkuste se kolenem dotknout země. Hlavu točte opačným směrem, musí zůstat na podložce, stejně jako vrchní část těla. Zkuste postup i obráceně na druhou stranu. Cvik zkuste i s oběma nohama pokrčenýma, nebo narovnanýma nohama s překřížením jedné nohy přes druhou - volte opačný směr proti horní noze.

Diagnóza aneb když domácí léčba nepomůže

Ve většině případů je bolest v kříži problémem, který dokážeme vyřešit sami. Někdy jsou ale naše obtíže tak dlouhodobé a výrazné, že se vyplatí zajít k lékaři. Pokud běžný postup dlouhodobě nezabírá, záda vás stále bolí a nevíte, co děláte špatně, pomoc lékaře či fyzioterapeuta vyhledejte.

Životní styl - původce i řešení

Jak už bylo několikrát zmíněno, bolesti v kříži jsou výsledkem naší vlastní životosprávy, a stejně jako je právě životní styl původcem bolesti, je také tím, co nám pomůže bolest zažehnat. Upravíme-li jej, zařadíme do svého života pohyb, vyváženou stravu, správný způsob sezení a kvalitní podmínky pro spánek, bolest se velmi rychle vytratí. Kromě odeznění bolesti má zdravý životní styl samozřejmě další pozitiva: kvalitní spánek, zlepšená kondice. Pohyb je pro tělo skutečně blahodárný a je věčná škoda, že spousta lidí si na něj ve svém rozvrhu nedělá čas. Život bez bolesti a v adekvátní kondici přináší i zlepšenou výkonnost, činnost mozku a také radost ze života. V přiměřené míře nám tedy může být jen prospěšný.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky