24.Chřipka

 

Nenechejte se skolit chřipkou!

Právě v tomto období nás může nepříjemně ochromit chřipka. Je těžké se jí ubránit, pokud máte ve svém okolí děti, jste často v kontaktu s dalšími lidmi nebo máte trochu oslabenou imunitu. Nejedná se o nic příjemného. Bolest celého těla, únava a další příznaky vás vyřadí z pracovního i soukromého života na několik dní. Jak se můžeme onemocnění vyhnout, a když už u nás propukne, jak ho rychle vyléčit?

Nepříjemné známky nemoci

S chřipkou se dnes setkáte prakticky všude. Může postihnout kohokoliv - od malých dětí až po seniory. Nemoc je způsobena nejčastěji virem typu A nebo B, méně často C. K přenosu stačí drobné pokašlávání, smrkání nebo prskání. Kapénkovou infekcí se nemoc přenese na další osoby v okolí.

Při chřipce se zprvu ani tak neobjevuje rýma, ale spíš jiné příznaky - bolest hlavy, svalů i kloubů, zvýšená teplota, obvykle je přítomný suchý dráždivý kašel. Člověk je celkově velmi schvácený, bývá problém už jen vylézt z postele.

Pokud by se onemocnění neléčilo, může nastat zápal plic nebo zánět průdušek. Nejohroženější skupinou z hlediska možných komplikací jsou malé děti, lidé vyššího věku a ti, kteří trpí dalším dlouhodobým onemocněním nebo jsou aktuálně nějak oslabeni. V nejhorším případě může dojít až k úmrtí nemocného.

Kontakt s nemocnými

Když už víte, že ve vašem okolí je víc lidí nemocných, zamyslete se nad tím, jak byste mohli snížit riziko propuknutí nemoci u sebe a svých blízkých. Zkuste se na čas vyhnout místům, kde je větší koncentrace lidí. Zvlášť v dětských kolektivech dochází velmi rychle k předávání nemoci. Dbejte více na dodržování hygieny a na minimalizaci předávání věcí s ostatními (např. telefon, hračky, sklenice, příbory). Omezte při kontaktu s dalšími lidmi objímání a líbání.

Podpora obranyschopnosti

Dbejte na posílení imunity svého těla. Právě v těchto dnech se zaměřte na pestrou a vyváženou stravu, dopřejte tělu dostatek vitamínů. Nevyhýbejte se pobytu venku, i když třeba mrzne. Kratší procházka vám udělá dobře, navíc posílí schopnost vašeho těla ubránit se infekcím. Snažte se pravidelně spát, zbytečně se nevyčerpávat. Pokud je u vás zvýšené riziko možných komplikací onemocnění, zauvažujte o možnosti včasného očkování proti chřipce.

Antibiotika nejsou na místě

Nepodléhejte omylu, že na chřipku je třeba brát antibiotika, abyste ji vyléčili. Jak už bylo řečeno, chřipka je způsobena viry a ne bakteriemi. Antibiotika by tedy nezabrala. Stejně tak není nutné okamžitě se snažit do sebe nacpat léky ke srážení teploty. Chápejte zvýšenou teplotu jako přirozenou reakci těla a jeho mobilizaci k boji s infekcí. Srážejte ji až v momentě, kdy bude vyšší než 38°C nebo v podvečer u malých dětí. Přes noc totiž teplota obvykle ještě dál stoupá.

Sáhněte po bylinkách

Při nemoci je velmi důležité dodržovat pitný režim. Z těla je třeba odplavit veškeré škodlivé látky, a to bez pořádné dávky tekutin nepůjde. Doporučovaným pomocníkem jsou bylinky. Můžete si zakoupit už předem připravenou směs, ze které si doma uděláte čaj. Vašemu tělu uleví i čaj z lipových květů, mateřídoušky, máty, heřmánku nebo jitrocele. Bylinky u vás podpoří vykašlávání (jitrocel) nebo naopak utlumí suchý dráždivý kašel (lípa). Zkusit můžete i čaj z bezových květů nebo šípku.

Kromě bylinkových čajů si k pití můžete dopřát ovocné čaje, minerální vody nebo ovocné džusy. Doporučovaný bývá také zázvorový čaj. Kořen zázvoru stačí oloupat a nastrouhat. Pak ho přelijete horkou vodou. Můžete přidat hřebíček nebo skořici. Pomohou tělu v boji s infekcí. Až čaj trochu vychladne, lze ho dochutit medem nebo citrónem.

Potřebné živiny a vitamíny

Zprvu zřejmě nebudete mít na jídlo ani pomyšlení. Snažte se ale do sebe aspoň něco dostat. Ideální jsou silné vývary. Tělu tak dodáte vitamíny, minerály i bílkoviny. Dopřejte si ovoce a zeleninu - v jakékoliv podobě vám vyhovuje. Nejlépe je konzumovat je čerstvé, můžete si připravit třeba smoothie.

Pokud máte rádi česnek, v tyto dny s ním rozhodně nešetřete. Přidejte ho ve větším množství do jídla, ti odvážnější ho mohou rozkousat syrový. Efektivně podpoří imunitní reakce těla, zlepší odkašlávání a je protizánětlivý.

Naše babičky by vám jistě doporučily směs nakrájené cibule a medu. Je třeba vše nechat chvilku stát a pak konzumovat dle libosti. Příznaky chřipky by měly rychleji vymizet. Podobný efekt má i nastrouhaný křen s medem.

Účinné obklady

Pokud vás trápí bolest v krku, můžete vyzkoušet Priessnitzův obklad. Šátek nejprve namočíte do studené vody, vyždímete a přiložíte na krk. Přes něj dáte vrstvu igelitu a celý krk ještě ovážete teplou šálou. Pokud máte horečku, můžete vyzkoušet obklady z tvarohu. Měkký tvaroh vložíte do igelitového sáčku a přiložíte na tělo. Pak opět ovážete šátkem. Jako vhodná místa ke srážení teploty se doporučují plosky nohou, čelo nebo břicho.

Převzato z https://zdravazona.cz

Na chřipku zabírají babské recepty s medem


Bolí vás svaly a klouby, pálí v krku, třeští vám hlava a naměřili jste si vysokou teplotu? Tak to máte nejspíš chřipku. Není divu, že jste jí podlehli, když jste přepracovaní, nevyspalí, ve stresu a holdujete ve velkém kouření. Váš oslabený imunitní systém bitvu s viry nemůže vyhrát. Máme pro vás několik léty ověřených receptů z lidového léčitelství, které vám pomohou v léčení. Až se uzdravíte, zapracujte ale na změně svého životního stylu.

Oslaďte si medem

Pokud se chcete inspirovat moudrostí našich babiček, sáhněte při prvním zakašlání po sklenici tuzemského medu. Jeho léčivé účinky se neztrácejí ani v horkém vodě (do 60 stupňů Celsia), takže je čaj slazený medem určitě tou pravou variantou nejen ranní snídaně, ale i při léčbě kašle, nachlazení a škrábání v krku.

Med s česnekem

Jeden z receptů pro silné povahy. Vezměte 2 až 3 stroužky drceného česneku, přidejte 2 lžičky lipového medu a vše pěkně promíchejte. Chuť je to nevšední, ale účinek rozhodně léčivý.

Cibulové variace

  • Nastrouhejte jednu cibuli, přidejte lžíci medu a nechte odkapat přes cedníček do skleničky. Takto získanou čistou šťávu konzumujte po lžících.
  • Nakrájejte 3 cibule na kolečka, postupně je navrstvěte do mističky a prosypávejte cukrem (nejlépe třtinovým). Zakryjte a nechte odstát. Za několik hodin pustí cibule šťávu, kterou slijte do skleničky. Sirup podávejte při kašli několikrát denně po lžičkách.
  • Do 200 ml vroucí vody dejte na 5 minut vařit 2 nadrobno nakrájené cibule, nechte 10 minut louhovat, sceďte a oslaďte medem. Pijte pak několikrát denně.

Křen s medem

Dvě lžíce jemně nastrouhaného křenu smíchejte se lžící medu. Dávat si pak můžete třikrát denně jednu čajovou lžičku. Účinek se dostaví během chvilky: spustí se rýma, snadněji se odkašlává a lépe se dýchá.

Med se zázvorem, mlékem a lipovým čajem

  • Pro tuto oblíbenou variantu potřebujete čerstvý oloupaný zázvor, který nakrájíte na jemné plátky, případně nastrouháte. Poté zalijete vařící vodou, ochutíte medem a citrónem a nápoj pijete pokud možno ještě horký.
  • Při počátečních příznacích nachlazení zabírá Medvědí mléko, na které ohřejte 200 ml mléka, přidáte panáka rumu a 2 lžíce medu. Stačí vypít 2 sklenice za večer a ráno se cítíte jak rybička.
  • Na chřipku je výborný lipový čaj. Jednu lžičku lipového květu přelijte šálkem horké vody, nechte asi 15 minut louhovat a oslaďte medem. Pije se 3 až 5krát denně.
  • Bolest při polknutí, pálení a škrabání v krku zažene tento jednoduchý recept. Uvaříte 250 ml černého čaje, přidáte polévkovou lžíci medu a polévkovou lžíci másla. Dobře promíchejte a ihned vypijte.

Čtyři úžasné přírodní čaje proti chřipce

Existují přírodní prostředky, které pomáhají léčit a zmírnit příznaky onemocnění z nachlazení a chřipky. Patří sem například česnek, lípa, citron, bezinky, echinacea. Tyto rostlinky mají léčivé a protizánětlivé vlastnosti, tudíž tělu pomáhají vypořádat se s nemocí. Mimo bylinek, koření a dalších potravin, které léčí, je vhodné použít i jiná domácí opatření, například obklady, zábaly, studená lázeň pro snížení horečky či naopak horká sprcha, která díky páry pomůže uvolnit ucpaný nos.

Přestože se většina případů chřipky léčí bez specifické léčby, je vždy vhodné poradit se s lékařem. Existují onemocnění, které probíhají v první fázi jako chřipka, ale nakonec může jít o něco závažnějšího - nepodceňujte tedy návštěvu u lékaře. Ještě podotýkáme, že žádný z uvedených čajů nenahrazuje lékaře ani léky na předpis.

Medový čaj s citronem

Skvělým přírodním léčivem pro chřipku je medovo-citronový čaj, protože pomáhá uvolnit nos a krk, což vám pomůže lépe dýchat. Citron je i zásobárnou vitamínu C. Příprava je snadná, stačí šálek horké vody do které zamícháte 2 polévkové lžíce medu a šťávu z jednoho citronu. Čaj se doporučuje pít ráno, odpoledne a večer před spaním.

Echinacea čaj

Dalším dobrým lékem na chřipku je echinacea čaj, protože stimuluje imunitní systém a podporuje pocení, pomáhá také proti horečce. Do šálku vroucí vody přidejte lžičku sušených listů echinacea. Nechte 10 minut louhovat, sceďte a vypijte.

Lipovo-bezový čaj

Lipovo-bezový čaj zvyšuje obranyschopnost těla a podporuje pocení, vhodný je také proti horečce. Potřebovat budete lžíci bezu, lžíci lipového květu a šálek vroucí vody. Nechte 10 minut louhovat, sceďte a vypijte. Připravujte si vždy čerstvý čaj.

Medovo-česnekový čaj

Tato kombinace zní asi hodně zvláště, ale tento čaj je velmi účinný. Česnek je skvělým prostředkem v boji proti chřipce. Navíc se zde setkávají i další silní spojenci, jako je med a citron. Tento čaj si připravíte snadno tak, že rozdrtíte 3 stroužky česneku, smícháte s polévkovou lžíci medu a šťávou z půlky citronu, celé zalijete horkou vodou. Necháte 5 minut odstát a ještě teplé vypijte. Pro ještě silnější/účinnější verzi můžete přidat i zázvor.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky