98.Léčivé účinky koření

 

Léčivé účinky koření

V kuchyních a spížích téměř všech domácností se nalézá nemalé množství přírodních léčiv. Jedná se samozřejmě o koření, které převážně obsahuje hodně zdraví prospěšných látek. Léčivé účinky se projevují, přestože je používáme jen po špetičkách. Podívejme se na zdravou sedmičku, která by neměla chybět v našich kořenkách.

Zázvor

- obsahuje mnoho různých silic, vitamíny a také gingerol. Koření (v tomto případě je lepší používat čerstvě nastrouhaný oddenek než sušenou směs) pomáhá trávení a zlepšuje metabolismus. Může pomoci i když je nám z nějakého důvodu špatně od žaludku - látky obsažené v zázvoru najdeme i v různých lécích vyráběných na cestovní nevolnost. Má protizánětlivé účinky, snižuje bolesti kloubů, doporučuje se lidem se zvýšeným cholesterolem a také je tradičním lékem proti nachlazení a bolestem v krku.

Bazalka

- je zdrojem vápníku, hořčíku, draslíku a železa. Obsahuje silice, které mají antibakteriální účinky, uvolňují svaly a také zmenšují různé otoky. Bazalka pomáhá při bolestivých migrénách, uvolňuje, odstraňuje stres a může pomoci při zánětech krku. Vitamín A prospívá našemu zraku a díky vitamínu B se budou rychleji hojit zranění. Zlepšuje trávení a udržuje střeva i žaludek v dobré kondici.

Skořice

- má silné antioxidační účinky a její silice a další účinné látky dokážou úspěšně likvidovat bakterie, viry a různé mykózy. Povzbuzuje krevní oběh a rozehřívá, což je obzvlášť užitečné v chladnějších ročních obdobích. Pomáhá proti nadýmání, kolikách a může uklidnit i průjmové stavy. Vědecké výzkumy naznačují, že může regulovat úroveň cukru v těle a proto se občas doporučuje diabetikům. Povzbuzuje šedou kůru mozkovou, má pozitivní vliv na paměť a soustředění.

Majoránka

- z hlediska lidského zdraví jsou nejvýznamnější její silice a rutin. Omezuje žaludeční a střevní křeče, zlepšuje tvorbu žaludečních šťáv a tím pádem také ulehčuje trávení. Redukuje kvašení ve střevech a proto je velmi prospěšná při nadýmání a navíc pomáhá udržet správnou zásadito-kyselou rovnováhu. Má mírně močopudné účinky, pomáhá také při nachlazení a chřipkách, je součástí tradičních mastí používaných při silné rýmě. Prospívá krevní soustavě a je dobrým antioxidantem. Do potravin bychom měli majoránku přidávat pokud možno až na samém konci vaření, jinak začne ztrácet své aromatické a část léčivých vlastností.

Chilli papričky

- obsahují hodně vitamínu A, ale přeci jen asi jich nikdo nesní tolik, aby to mělo významný účinek na naše zdraví. Zajímavější je spíše kapsaicin, který podporuje tvorbu žaludečních šťáv a účinkuje antibakteriálně v našem trávicím systému. Navíc se předpokládá, že může pomáhat i v boji proti rakovině. Zmenšuje či odstraňuje bolesti hlavy, snižuje úroveň cholesterolu a redukuje otoky nosní sliznice, což může pomáhat například během rýmy.

Pepř

- někdy bývá označován i za krále všeho koření a i ze zdravotního hlediska můžeme tento termín uznat za oprávněný. Samozřejmě pomáhá nám lépe trávit, omezuje nadýmání a působí jako prevence proti zácpě. Také má močopudné účinky a podporuje práci ledvin. Je vhodný pro lidi, kteří trpí častými bolestmi hlavy a nebo celkovou slabostí, v tomto případě působí hlavně preventivně. Může omezit kašel a zkrátit dobu nachlazení. Obsahuje alkaloid piperin, železo a hořčík.

Kmín

- v našich podmínkách velmi rozšířené koření, které má ale z důvodu své specifické chuti hodně odpůrců, část lidí má na něj i mírnou alergii. Ale jiní zase na něj nedají dopustit a to i z důvodu léčivých účinků. Tradičně se používá jako pomocník při problémech s trávením, zabraňuje nadýmání a snižuje plynatost. Podával se i při různých virových onemocněních trávicího traktu a na žaludeční (a také menstruační) křeče. Doporučuje se i při nachlazení, má schopnost uklidňovat podrážděný krk. Kmínové aroma uklidňuje nervový systém.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky