68.Dutina ústní a jazyk

 

Dezinfekce jazyka brání nemocím. Pomůže ocet, soda i petržel

Jak zabránit výskytu různých nemocí? Mnoho lidí klasicky posiluje obranyschopnost, ale faktem je, že pomoci může i dezinfekce jazyka. Pokud je v pořádku, tak se můžeme vyhnout řadě nemocí. A to jak problémů v ústní dutině, tak problémů se zuby, stejně jako se lze vyhnout trávicím obtížím. Základem je tedy dezinfikovat jazyk. A jak na to?

Jedlá soda

Nejenom na pálení žáhy, ale i na dezinfekci jazyka je jedlá soda skvělým pomocníkem. Pokud ji chcete využít, tak si stačí vytvořit ten správný roztok. Na něho budete potřebovat sklenici vody, dále budete potřebovat jednu lžičku jedlé sody a vše potom doplníte několika kapkami máty peprné. Vznikne vám domácí ústní voda, kterou byste měli ústní dutinu pravidelně vyplachovat. Eliminujete tak veškeré bakterie, které se zde mohu nacházet.

Jablečný ocet

Neděste se. Jablečný ocet rozhodně není tak drastický, jako je ten kvasný lihový, který většina z vás tak dobře zná. Jablečný ocet je podstatně jemnější jak na chuť, tak i na vůni. Navíc se nemusíte bát toho, že byste ho konzumovaly samotná. Opět si vytvoříte domácí ústní vodu. Tentokrát do běžné sklenice vody o objemu asi 250 mililitrů přidáte 2 lžíce jablečného octa. Vše důkladně promícháte a potom touto tekutinou také jenom jednoduše vyplachujete ústa.

Petržel a hřebíček

Jdeme na náš poslední tip, který je spojený s využitím petržele a hřebíčku. Základem bude tentokrát jenom polovina sklenice vody, tedy asi 125 mililitrů. Do ní přidáte 5 celých hřebíčků a ty lehce převaříte, čímž se lépe, uvolní jak aroma, tak prospěšné látky. Následně přidáte nasekanou petržel a poté necháte louhovat. Potom přecedíte a opět vám vznikne domácí ústní voda. Jak ji používat, to už je celkem jasné. Opět by mělo docházet k vyplachování ústní dutiny, minimálně dvakrát denně po čištění zubů. Tedy jednou ráno a jednou večer.

Varovné signály na jazyku, kterými nás tělo informuje, že s ním není něco v pořádku

Lidský jazyk nás dokáže včas varovat před mnoha problémy. Nedostatek vitamínů, málo železa v těle nebo začínající rakovina, na to všechno vás může upozornit vaše tělo dříve, než bude pozdě. Stačí si jen zapamatovat, jaké signály vám jazyk dává a naučit se je rozpoznat.

Vyplazovat jazyk je nezdravé, ale občas byste to měli vyzkoušet. Nejčastěji ho zřejmě ukazujete na návštěvě u doktora. Ale vyšetření jazyka můžete provést i svépomocí v zrcadle. Pečlivě se podívejte na to, co vidíte. Pokud rozpoznáte některý z těchto symptomů, navštivte lékaře. Jazyk je totiž takovým malým zrcadlem lidského těla.

Nezvyklé a nepřirozené zabarvení

Pokud na vás z úst svítí jazyk rudý a lesklý jako jahodový džus, dejte si pozor. Vašemu tělu nejspíše chybí B12 a železo. Tyto látky jsou totiž nezbytné pro vytváření miniaturních hrbolků na jazyku. Pokud je nemáte a váš jazyk se stane hladkým, chybí vám přesně tyto vitamíny.

Další barvou, na kterou byste si měli dát pozor je hnědá nebo černá. Taková barva totiž v ústní dutině nemá co dělat. Naštěstí indikuje celkem snadno řešitelný problém. Pokud je váš jazyk nahnědlý nebo načernalý, znamená to, že konzumujete příliš vysoké množství kávy, čaje, hodně kouříte, nebo zanedbáváte orální hygienu. Začněte tím, že jazyk budete čistit speciálním kartáčkem. Pijte méně kávy a čaje a necháte kouření. Vše se vrátí do normálu.

Neobvyklá struktura

Pokud váš jazyk vypadá, jak kdybyste právě snědli cottage nebo tvaroh, možná vám v ústech kvasí infekce. Nejčastěji jsou to afty. K tomu většinou dochází během léčby antibiotiky, které narušují přirozenou rovnováhu bakterií v těle, dokonce i v ústech. Afty většinou doprovází změna chutí a bolest. Nejrizikovější skupinou jsou lidé s cukrovkou, autoimunitními chorobami a malé děti.

Dalším varovným signálem jsou vrásky a popraskaná kůže na jazyku. Nejčastěji se objevují vlivem věku, a to i na jazyku. Ale mějte se na pozoru. Někdy také tato změna v struktuře může ohlašovat plísňovou infekci uvnitř vašeho jazyka.

Pokud v ústech pociťujete pálení, bolest a nepříjemný zápach, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Nebezpečné jsou i malé bílé tečky. Pokud nezmizí během jednoho či dvou týdnů, konzultujte s odborníkem. Mohou varovat před rakovinným bujením v těle. Totéž platí o malých červených bolácích. Ty mohou být symptomem rakoviny úst.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky