62.Chilli papričky

 

Chilli papričky do zdravého jídelníčku patří - 7 důvodů, proč je konzumovat

Koření a bylinky přidávají mnoho chuti do připravovaného pokrmu, ale některé koření toho dokáže mnohem víc, než jen udělat pokrm chutnějším. Vynikajícím příkladem jsou chilli papričky, které se používají při vaření, ale i v medicíně. Pálivé papričky mohou přinášet úlevu od bolesti, podporují dlouhověkost, a dokonce i hubnutí. To je skvělá zpráva pro ty z vás, kteří zbožňují pikantní jídlo, protože můžete s jistotou začít přidávat chilli do každého jídla.

Chilli papričky jsou různých odstínů, velikosti, tvarů a dokonce s různou intenzitou pálení - od jemné, až po velmi ostrou. Nicméně všechny chilli papričky mají velmi nízký obsah kalorií, ale relativně vysoké množství vlákniny a důležitých živin, vitamínů a minerálních látek, což z nich činí hodnotný doplněk stravy. Přinášíme vám 7 důvodů, proč začít chilli papričky konzumovat.

1. Proti bolesti

Jedna z fytochemikálií obsažených v pálivých paprikách (kapsaicin), má jedinečnou vlastnost vázat se na receptory bolesti v mozku. Vzhledem k tomu, že náš mozek dokáže zpracovat jen omezené množství bolesti současně, je možné otupit bolest, kterou zažíváte, konzumací kořeněných jídel nebo pomocí lékařských pomůcek, které obsahují kapsaicin - například (náplasti či krémy) snižují bolest spojenou s artritidou, klouby a bolestí svalů, jakož i nervovým poškozením spojeným s diabetem. Chilli papričky však účinně pomáhají i s migrénou.

2. Úbytek hmotnosti

Chilli papričky potlačují chuť k jídlu a zrychlují spalování tuků. Ještě lepšího výsledku docílíte, když k papričkám přidáte pohyb. Rozmanitost živin obsažených v těchto pikantních paprikách může v dlouhodobém horizontu pomoci v boji proti chronickému zánětu a obezitě.

3. Dlouhověkost

Pokud budete jíst chilli papričky alespoň jednou za měsíc, budete s větší pravděpodobností žít déle, alespoň to tak tvrdí provedená studie.

4. Zdroj vlákniny

Chilli papričky jsou výtečným zdrojem vlákniny, která mimo jiné zpomaluje rychlost, s jakou se cukr vstřebává do těla. Právě proto jsou tyto pálivé papričky vhodné i pro diabetiky - potvrdila to i studie uveřejněná v časopise American Journal of Clinical Nutrition. Chilli papričky snižují množství inzulinu v organismu po jídle až o 60 %. Může za to kapsaicin, který reguluje množství inzulinu.

5. Snižují cholesterol

Pálivé papričky chrání před ukládáním 'špatného' cholesterolu v krvi. Proto mají kladný vliv na kardiovaskulární systém. Mimo snižování cholesterolu zvyšují také schopnost organismu rozpouštět fibrin (látka potřebná k tvorbě krevních sraženin).

6. Antibakteriální vlastnosti

Lidé používali koření, zejména to ostré, jako je chilli, aby zabránili kažení potravin po tisíce let. Toto tradiční použití je podporováno vědou, přičemž se ukázalo, že zejména chilli papričky mají antibakteriální a protiplísňové vlastnosti. Někteří vědci dokonce navrhují použití chilli extraktu jako přírodní konzervační látky. Kromě prevence otravy jídlem však některé studie použily extrakt z chili k léčbě streptokokových infekcí, chlamydií či zubního kazu.

7. Zlepšují náladu

Existují potraviny, které dokážou zlepšit náladu, patří zde i chilli papričky. Konzumací chilli se navýší produkce endorfinů a také hladina serotoninu. To jsou právě ty hormony, které přispívají k pocitu štěstí.

Unikátní fytochemikálie v chilli papričkách

  • Kapsaicin - směs, která činí papriky pikantní

  • Capsanthin - je antioxidant, který způsobuje červenou barvu papriček. Antioxidační vlastnosti této sloučeniny mohou být schopny bojovat proti rakovině

  • Lutein - může zlepšit zrak

  • Violaxanthin - je další antioxidant, který je zodpovědný za žlutý pigment paprik

  • Kyselina ferulová a sinapová - tyto antioxidanty jsou spojeny s účinky proti stárnutí a mohou zabránit rozvoji chronických onemocnění

https://www.zdravestravovani.eu

Kajenský pepř: štípe, léčí a spaluje tuk

Nejdříve si musíme říci, že Kajenský pepř, i navzdory svému jménu, patří ve skutečnosti mezi chilli papričky. Právě proto ve velkém množství obsahuje pálivou esenci - kapsaicin - který způsobuje jeho charakteristickou pálivou chuť. Je odpovědný i za mnoho dalších léčivých vlastností. Spaluje tuk, snižuje zánět, podporuje trávení, je účinný proti bolesti hlavy, má významné antibakteriální účinky, zlepšuje krevní tlak a posiluje srdce.

Kajenský pepř je mimořádně účinná a univerzálně využitelná léčivá rostlina, která je ve skutečnosti odrůdou výjimečně pálivé chilli papričky. Pochází ze Střední Ameriky a domorodí Indiáni ji dlouhá tisíciletí pěstovali a využívali při léčbě různých onemocnění a na zmírnění zdravotních těžkostí. Vyniká velkým množstvím účinných a zdraví prospěšných látek, jako jsou antioxidační flavonoidy, karoten, mastné kyseliny, vitamin A, vitaminy skupiny B a vitamin C. Nejdůležitější složkou kajenského pepře je kapsaicin, kterému vděčí za svou ostrou, pálivou chuť.

Chrání srdce

Pravidelná konzumace Kajenského pepře ve značné míře přispívá k snížení výskytu kardiovaskulárních onemocnění a v rámci toho snižuje riziko srdečního infarktu. Čistí krev, chrání cévy, reguluje krevní tlak a pozitivně ovlivňuje i hladinu cholesterolu. Jeho pomocí je možné zpomalit nebo dokonce i zastavit proces vytváření aterosklerotických plaků: a tak může být Kajenský pepř účinný i při léčbě kornatění cév. Jeho dalším přínosem je, že zklidňuje nervovou soustavu, zlepšuje činnost mozku a může zpomalit průběh stařecké demence.

Doporučuje se i při trávicích těžkostech

Za své skvělé vlastnosti vděčí zejména velkému množství kapsaicinu. Kajenský pepř stimuluje látkovou výměnu a podporuje pohyby střev, čím přispívá k odstranění a prevenci nadýmání a zácpy nebo jiných trávicích problémů. Pokud ho budeme konzumovat během jídla, můžeme tak předejít nepříjemné plynatosti. Je stejně tak účinný při pálení žáhy, zvracení a průjmových stavech. Stimuluje sekreci trávicích šťáv a zlepšuje účinnost jejich vstřebávání. Jeho užíváním se zvyšuje naše energetická hladina a je dobrým pomocníkem při překonávání únavy a vyčerpanosti. Při vnějším použití se využívá i proti poruchám trávení, stačí, pokud si s ním natřeme pokožku v oblasti břicha. V mnoha případech jsou za zažívací těžkosti odpovědní střevní parazité. Konzumací Kajenského pepře formou kúry se však můžeme zbavit i cizopasníků. Dalším jeho významným přínosem je, že pokud ho používáme během jídla, snižuje hladinu cukru v krvi, a proto může být jeho pravidelné užívání prospěšné i pro diabetiky.

Proti vředům a zánětům

Je všeobecně známé, že silná, kořenitá jídla zvyšují riziko vzniku žaludečních vředů, ale Kajenský pepř vyvolává právě opačný efekt. Obsah kapsaicinu totiž spouští regenerační fyziologický proces na ochranu sliznice žaludku a střev. V každém případě dávejme pozor na to, abychom ho užívali pouze v malém množství, protože jinak má opačný účinek. Jeho protivředové účinky znásobuje skutečnost, že složky Kajenského pepře mohou zabránit rozmnožování bakterií Helicobacter pylori. Tato bakterie způsobuje podráždění sliznice a ve značné míře zvyšuje riziko vzniku žaludečních vředů a vředů dvanácterníku. Bylo dokázáno, že u pacientů, kteří mají rakovinu žaludku, je výskyt této bakterie vyšší. Kajenský pepř má skvělý protizánětlivý účinek, který se projevuje v trávicím systému a jiných částech těla, jako i v kloubech. Je vynikajícím prostředkem na podporu imunity, na léčbu onemocnění dýchacích cest, ale můžeme se na něj spolehnout i při zánětu v krku a mandlí, rýmě, nachlazení nebo teplotě. V těchto případech se doporučuje použít Kajenský pepř nejenom na přímou konzumaci, ale můžeme ho přidat i do vody na kloktání a do inhalátoru. Kromě toho pomáhá i při léčbě alergií a astmatu. Zlepšuje krevní oběh a zvyšuje průtok krve, a proto je skvělým prostředkem proti třesu.

Uvolňuje křeče, tlumí bolest a hojí rány

Kajenský pepř se osvědčil i jako prostředek na uvolnění křečí a při vnějším použití (např. jako krémy nebo odvary) podporuje uvolňování křečí svalů a trávicího traktu. Díky tomu může zmírnit i menstruační bolesti. Je skvělým prostředkem v boji proti plísňovým onemocněním. Kromě jiného je účinný proti vláknité houbě Aspergillus fumigatus, která napadá plíce, proti Candida albicans a houbě Cryptococcus neoformans, která způsobuje meningitidu a zánět mozkových blan.

Urychluje hojení ran a léčbu hemoroidů. Jeho antibakteriální účinek se využívá při onemocnění dýchacích cest a k léčbě infekcí, které jsou způsobeny jinými bakteriemi a kromě toho hraje důležitou roli i při prevenci vzniku zubního kazu. Při vnitřním a vnějším použití tlumí bolest zubů a zmírňuje bolest, která je způsobena poraněním, stejně tak účinně uleví od bolesti hlavy a migrény. Na zmírnění bolesti kloubů a svalů stačí, pokud si postižené místo natíráme extraktem (krémem, balzámem nebo olejem) s obsahem této léčivé rostliny. Tento extrakt si můžeme připravit i sami, stačí, pokud půl kávové lžičky Kajenského pepře přimícháme do svého oblíbeného hydratačního prostředku nebo tělového mléka. Tento způsob se může použít i v případě zánětu pohrudnice i při různých kožních problémech, jako herpes, psoriáza a pásový opar.

Doporučuje se i při dietě

Protože podporuje látkovou výměnu, zlepšuje vstřebávání a zabraňuje přejídání, je Kajenský pepř efektivním pomocníkem i při hubnutí a dietě. Jeho konzumací se dosáhne urychlení spalování tuků, co ještě více znásobuje jeho skvělé vlastnosti.

Řeďte ho s vodou

Kajenský pepř neztrácí nic ze svých blahodárných účinků ani zpracováním nebo přidáním do pokrmů, ale nejefektivnější způsob jeho využití je, pokud ho organismus přijímá v čerstvém stavu nebo ve formě prášku. Nejlepším řešením je, pokud ho vypijeme rozpuštěný ve sklenici horké vody. Můžeme přidat med, citron nebo ho můžeme přimíchat dokonce i do rajčatové nebo pomerančové šťávy. Získáme nápoj, který mimořádně účinně posílí imunitu a urychlí spalování tuků.

https://www.vitalitas-magazin.cz

17 zdraví prospěšných účinků kajenského pepře

Kajenský pepř je zvláštní odrůda mleté červené chilli papričky. Účinná látka kapsaicin má mnohé pozitivní zdravotní účinky.

1. Protizánětlivé účinky - kajenský pepř má schopnost zmírňovat podráždění žaludku, vředy, bolesti v krku, spastický a dráždivý kašel a průjem.


2. Působí proti chřipce a nachlazení - kajenský pepř pomáhá rozpouštět a uvolňovat hlen. Jakmile hlen začne opouštět tělo, úleva od příznaků nachlazení obvykle následuje.


3. Anti-mykotické účinky - z výsledků jedné studie vyplynulo, že kajenský pepř může účinně zabránit tvoření houbových patogenů Phomopsis a Collectotrichum.


4. Prevence bolestí hlavy - to může souviset se schopností pepře simulovat bolest v jiné oblasti těla, a tak odvrácení pozornosti mozku na novou oblast. Po této počáteční reakci na bolest, mají nervová vlákna vyčerpanou substanci P (má neuropřenašečovou funkci) a vnímání bolesti je zmenšeno.


5. Antialergení působení - kajenský pepř dokonce může pomoci zmírnit alergie.


6. Podporuje trávení - stimuluje trávicí trakt, zvyšuje tok a produkci enzymů a žaludečních šťáv. To pomáhá tělu metabolizovat potraviny (a toxiny). Kajenský pepř je také užitečný pro zmírnění střevní plynatosti. Stimuluje střevní peristaltiku k pohybu, napomáhá jak asimilaci, tak vylučování.


7. Působí proti zarudnutí - to z něj činí skvělou bylinu při mnoha chronických a degenerativních chorobách.


8. Pomáhá produkovat sliny - kajenský pepř stimuluje produkci slin, což je důležité pro zdravé zažívání a udržení optimálního zdraví ústní dutiny.


9. Nápomocný proti krevním sraženinám - kajenský pepř pomáhá také snížit aterosklerózu, podporuje fibrinolytické aktivity a tlumí faktory, které vedou k tvorbě krevních sraženin, což může pomoci snížit riziko srdečního infarktu nebo mozkové mrtvice.


10. Podpora detoxikace - kajenský pepř je známý oběhový stimulant. To také zvyšuje funkce lymfatického a trávicího systému. Tím, že ohřívá tělo, přirozený proces detoxikace je zjednodušen. Kajenský pepř také způsobuje pocení, což je další důležitý proces detoxikace. V kombinaci s citronovou šťávou a medem, je čaj z kajenského pepře vynikající ranní nápoj pro celkový tělesný detox.


11. Působí proti bolesti kloubů - extrémně vysoký obsah látky zvané kapsaicin, způsobuje dočasnou bolest na kůži, což vysílá chemické posly z pokožky do kloubu, které nabízejí úlevu pro bolesti kloubů.


12 . Anti-bakteriální vlastnosti - kajenský pepř je vynikající konzervační látka a byl tradičně používán, aby se zabránilo kontaminaci potravin bakteriemi.


13. Možné protirakovinové působení - studie provedené na Loma Linda University v Kalifornii zjistili, že kajenský pepř může pomoci předejít rakovině plic u kuřáků. To může opět souvicet s vysokým množstvím kapsaicinu, látky, která by mohla pomoci zastavit tvorbu tabákem vyvolaných nádorů plic. Jiné studie také prokázaly podobnou reakci kajenského pepře vůči nádorům jater.


14. Podporuje hubnutí - vědci z univerzity Laval v Quebecu zjistili, že účastníci, kteří si dopřávali kajenský pepř na snídani, měli menší chuť k jídlu, což vedlo k menšímu příjmu kalorií po celý den. Kajenský pepř též skvěle podporuje metabolické funkce a pomáhá tělu při spalování přebytečného množství tuků.


15. Podporuje zdraví srdce - kajenský pepř pomáhá udržovat normální krevní tlak. Rovněž vyrovnává v těle hladinu LDL cholesterolu a triglyceridů.


16. Prostředek na bolest zubů - kajenský pepř je vynikající prostředek proti onemocnění zubů a dásní.


17. Lokální prostředek - jako obklad se kajenský pepř používá k léčbě hadího uštknutí, revmatismu, vředů, ran a lumbaga.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky